Bylinková zahrádka trochu jinak

Bylinková zahrádka trochu jinak

Nedostatek prostoru neznamená, že si doma nemůžete vytvořit malou bylinkovou zahrádku. Sama mezi vášnivé zahrádkáře nepatřím, ale když jsem před několika dny na internetu narazila na zajímavé řešení, jak z dřevěné palety vytvořit domov pro bylinky, rozhodla jsem se tento originální nápad sama realizovat. Poprosila jsem o pomoc kamarádku, protože pracovní víkend je vždy dobrou příležitostí, jak strávit nějaký čas pohromadě, a slunečné jarní dny přímo vybízejí k tomu stát se profesionálním kutilem.
Bylinková zahrádka (1)

Dřevěná paleta určená na vyhození může být i velmi užitečná věc. Mějte oči na stopkách, protože tento zapomenutý poklad můžete najít třeba hned za rohem nebo u sousedů. A sousední dům bylo přesně to místo, kde jsem našla tu svojí, a oni byli tak hodní, že mi ji přenechali.

1.) Před použitím palety je nejprve nutné ji očistit a zbrousit, aby byl povrch hladký. Na práci s bruskou jsem si dala docela záležet, jelikož jsem chtěla, aby byl povrch co nejhladší. Paletu lze zbrousit také ručně, ale trvá to déle.

Bylinková zahrádka (3)

2.) Odstraňte z palety dvě úzké laťky.

Bylinková zahrádka (2)

3.) Odstraněné laťky umístěte na druhou stranu, čímž vytvoříte brázdy pro rostlinky.

Bylinková zahrádka (5)
Bylinková zahrádka (4)

4.) Než paleta získá svou novou dekorativní funkci, je nutné ji vhodně ošetřit. Nejprve jsem dřevo natřela BORI impregnací s biocidem W, abych ho ochránila před dřevokaznými škůdci.

Bylinková zahrádka (7)

 

5.) Následující den jsem „brázdy“ zakryla tlustou fólií, kterou jsem pomocí sešívačky připevnila k okrajům. Bylinky a květiny už se nemohly dočkat, až se ocitnou ve svém novém domově.

Bylinková zahrádka (9)
Bylinková zahrádka (10)

6.) Když impregnační nátěr zcela zaschl (před nanesením lazury se doporučuje počkat 24 hodin), pustila jsem se do natírání dřeva BORI gelovou lazurou. Jelikož jsem chtěla, aby dřevo bylo tmavé, zvolila jsem ze šesti dostupných odstínů týkový odstín. BORI gelová lazura je nový produkt v nabídce produktů Helios a vyznačuje se speciální gelovou strukturou, která umožňuje rychlé a snadné nanášení nátěru bez stékání kapek. Díky specifickým vlastnostem gelové lazury ji před použitím není nutné míchat. Při nanášení první vrstvy nátěru se mi začaly sbíhat sliny, jelikož lazura se svým vzhledem důvěrně podobá čokoládovému pudinku.

Bylinková zahrádka (6)
Bylinková zahrádka (8)

7.) Zatímco lazura zasychala, vložila jsem na dno korýtka několik oblázků, pak jsem do prostředka nasypala trochu půdy, přidala bylinky a květiny a další vrstvu půdy.

Bylinková zahrádka (11)
Bylinková zahrádka (12)

8.) Už jsem se nemohla dočkat, až svou minizahrádku umístím na nějaké klidné místo za rohem, kde stín vinné révy představuje ideální místo pro čtení a pikniky. A to místo teď bude ještě zajímavější, když si budu moct sbírat své vlastní čerstvé bylinky přímo ze zahrádky.

Bylinková zahrádka (15)
Bylinková zahrádka (13)
Bylinková zahrádka (15)

Tipy a triky

Často kladené otázky