Jarní projekt – renovace venkovního kovového plotu

Jarní projekt - renovace venkovního kovového plotu

Projděte se po téměř jakékoli ulici a na některé zahradě určitě uvidíte kovový plot, případně venkovní schodiště nebo balkón. Zároveň si všimnete, že mnoho plotů nebylo zrenovovaných a jsou nedostatečně, případně vůbec ošetřené. 

Vhodná renovace a ochrana venkovního kovového plotu zabraňuje rychlejšímu zhoršování jeho stavu a prodlužuje jeho životnost. Vhodné renovace a dlouhodobé ochrany dosáhnete správnou přípravou kovového povrchu a volbou nejvhodnějšího nátěrového systému. Vyberte den s pěkným počasím, bez deště či mlhy, jelikož vysoká vlhkost může prodloužit dobu zasychání barvy. Nedoporučujeme také natírání v horku na přímém slunci, jelikož by během zasychání na nátěrovém filmu mohlo dojít k nesrovnalostem. Pokud je na podkladu ráno rosa, počkejte s renovací, než uschne a předměty se zahřejí na okolní teplotu. Nejvhodnější teplota pro natírání je zhruba mezi 10 a 25 °C.

Příprava kovového plotu na renovaci

Nejdůležitější je vhodná příprava povrchu, ještě než s natíráním začnete. Díky tomu barva dobře přilne a také dlouho vydrží.

U předem neošetřených železných a ocelových povrchů musíte nejprve mechanicky odstranit rez a další nečistoty a také povrch zbavit mastnoty pomocí TESSAROL NITRO ředidla.

Renovace staršího kovového plotu, který byl kdysi natřený, závisí na stavu povrchu. Nepoškozené povrchy je nutné očištit a zbrousit; poškozené nátěry musí být zcela odstraněny. Poté, stejně jako u nového kovového plotu, odstraňte rez. Nejefektivnější způsob, jak odstranit rez a starý nátěr z kovových plotů, je pomocí drátěných kartáčů a lamelových kotoučů namontovaných na vrtačce nebo šroubováku.

Naolejujte zbroušený kovový povrch pomocí TESSAROL NITRO ředidla. Pokud odstraňujete rez pomocí chemických přípravků na bázi kyseliny (fosforečné), důkladně povrch opláchněte vodou a osušte, a teprve poté začněte s natíráním, jelikož jejich zbytky brání barvě v zasychání.

Jak zabránit opětovnému výskytu rzi na kovovém plotu

Kovové ploty a další kovové předměty jsou citlivé na vodu a vzduch a tím pádem náchylné k rezivění. Jakmile odstraníte všechnu rez a starý nátěr, naneste na povrch nejprve ochranný základový nátěr, který obsahuje antikorozní činidla, zabraňuje rezivění a zlepšuje přilnavost k povrchu. Pro dlouhodobou ochranu novějších kovových plotů doporučujeme nanést alespoň jednu vrstvu základního nátěru a na starší kovové ploty dvě vrstvy nátěru, který bude chránit povrch před rzí a zlepší přilnavost svrchních nátěrů.

Nátěry na kovový plot

U venkovních kovových plotů, vystavených různým klimatickým a mechanickým vlivům, doporučujeme použití lesklých emailů, které jsou odolnější a nevyžadují tak častou renovaci. Výběr nátěru závisí na povrchu, který chcete ošetřit, a na požadovaném konečném vzhledu.

Pouze jeden produkt je možné použít k ochraně železa a oceli, konkrétně TESSAROL DIRECT 3v1, který funguje jako základový i svrchní nátěr v jednom. Během renovace jej naneste přímo na očištěný povrch.

Populárního vzhledu starého tepaného železa můžete dosáhnout použitím svrchního nátěru TESSAROL ANTIK 3v1.

Použití klasických základových nátěrů, jako je TESSAROL ZÁKLADNÍ NÁTĚR UNI na bázi rozpouštědel neboTESSAROL AKRYLÁTOVÁ UNIVERZÁLNÍ ZÁKLADNÍ BARVA UNI na bázi vody mohou, kromě poskytnutí základní ochrany dřeva a železa, chránit i neželezné kovy, jako je měď, hliník a zinek, u kterých je přilnavost nátěru k povrchu problematičtější.

Výběr vhodného produktu

Doporučený nátěrový systém spočívá v nanesení jedné vrstvy základního nátěru TESSAROL, následovaném dvěma vrstvami zvoleného svrchního nátěru TESSAROL. Můžete použít klasické nátěry na bázi rozpouštědel nebo ekologické nátěry na bázi vody. První zmíněné mají vynikající vlastnosti nanášení, krásně se roztírají na povrchu a disponují dlouhou dobou otevírání, což znamená, že mohou být opravovány po delší dobu, aniž by zanechaly stopy po štětci či válečku na suchém nátěrovém filmu. Svrchní nátěr má vysoký lesk a dobrou odolnost vůči klimatickým a chemickým vlivům. Menšími nevýhodami nátěrů na bázi rozpouštědel je delší doba zasychání, pach a žloutnutí bílých odstínů v tmavých vnitřních prostorách. Do vnitřních prostor velmi doporučujeme emaily na bázi vody, které jsou bez zápachu, rychle zasychají a v interiérech nežloutnou. Díky jejich dobré odolnosti vůči vlivům počasí mohou být samozřejmě použity i uvnitř. Při natírání s produkty na bázi vody doporučujeme použít TESSAROL AKRYLÁTOVOU UNIVERZÁLNÍ ZÁKLADNÍ BARVU UNI a dvě svrchní vrstvy TESSAROL AKRYLÁTOVÉHO EMAILU. Emaily mají i ochrannou funkci, jelikož chrání kovy proti slunci a dešti. Nabízíme širokou škálu odstínů. Pokud zvolíte nátěry na bázi rozpouštědel, kovový plot nejprve natřete přípravkem TESSAROL ZÁKLADNÍ BARVA UNI. Výběr svrchní vrstvy záleží na požadovaném konečném vzhledu.

Novinka od roku 2021

Novinkou roku roku 2021 byl univerzální email TESSAROL PRO PROTECT. Nedostatek klasických produktů na bázi rozpouštědel jsme vyřešili pečlivým výběrem surovin. Bílý odstín uvnitř nežloutne a kromě jeho vynikajících nanášecích vlastností a trvanlivosti nátěr i rychle zasychá. Přestože jde o klasický email na bázi rozpouštědel, další vrstva může být nanesena už po 6 hodinách, díky čemuž můžete v jednom dni nanést několik vrstev. Tím šetříte čas i peníze. U většiny běžných emailů je možné nanést další vrstvu až po 24 hodinách zasychání. Další výhodou tohoto produktu je jeho vynikající odolnost vůči vlivům počasí. Akcelerované klimatické zkoušky dokázaly, že nátěr vydrží až 10 let v systému s vhodným základovým nátěrem a správně připraveným podkladem. Předměty ošetřené přípravkem TESSAROL PRO PROTECT si proto zachovávají svůj původní vzhled po dlouhou dobu.

Pro udržení dobré ochrany a pěkného vzhledu doporučujeme všechny kovové povrchy pravidelně prohlížet. V běžných podmínkách stačí tuto kontrolu provádět jednou ročně. Zvláštní pozornost věnujte vodorovných povrchům na přímém slunci, které jsou více vystaveny vlivům počasí. Jakmile budou opravy a ochrana dokončeny, budete si moct užívat pohled na čerstvě renovovaný kovový plot.

Tipy a triky

Často kladené otázky