Pastelové barvy doma evokují jaro

Pastelové barvy doma evokují jaro

Dlouho panoval rozšířený názor, že pastelové barvy patří jenom do dětského pokoje. Naštěstí se tento způsob přemýšlení změnil. Pastelové barvy vtrhly do současných moderních interiérů, kde nabízejí širokou škálu možností. 

Pastelové barvy nepatří do žádné skupiny barev, jsou to odstíny základních barev získané tak, že k dané barvě přidáme bílou – například přidáním bílé k základní modré barvě získáme světle modrou. Díky tomu jsou pastelové barvy velmi různorodé a dodávají základním barvám, z nichž byly vytvořeny, nový rozměr. Například červená obvykle charakterizuje energii nebo nebezpečí, zatímco pastelově růžová, vytvořená smícháním bílé a červené, je jemná a něžná.
Mnoho pastelových barev nabízí dojem klidu a ticha, a také svěžesti, a jsou proto nadmíru vhodné do interiérového designu, ať už na stěny, nábytek nebo doplňky. Jsou také velmi univerzální – na jednu stranu prostoru dodávají osobitost, na stranu druhou pak vytvářejí příjemnou rovnováhu.

Vhodné do všech prostorů

Světlé pastelové barvy jsou elegantní, jemné a decentní, a jsou proto vhodné do všech místností vašeho domova. Jelikož výrazné barvy jsou intenzivní, mohou prostor opticky zmenšit, zatímco pastelové odstíny mají opačný účinek a otvírají ho. Použitím pastelových odstínů tedy nešlápnete vedle, ať už s nimi natřete všechny zdi, jednu jedinou nebo s nimi vytvoříte jenom vzory.

Každopádně je vhodné představit si celkový obrazem, ještě než začnete natírat. Než namočíte váleček do své oblíbené barvy, zamyslete se nad tím, jaký máte v dané místnosti nábytek. Pokud si tento nábytek chcete ponechat, zvažte, jaký odstín by se vůbec hodil k pohovce, židlím, stolu, posteli nebo skříni. Pastelově růžová je možná vaší nejoblíbenější barvou, ale asi nebude tou nejlepší volbou, pokud se do daného interiéru nehodí.  

Nejoblíbenější pastelové odstíny

Nejpopulárnějšími pastelovými odstíny jsou světle růžová, světle modrá, levandulová a světle zelená. Mnoho dalších vám můžeme ukázat v našem vzorníku barev, nebo ji v požadovaném odstínu namíchat. Pokud je to poprvé, kdy používáte pastelový odstín, je světle zelená sázkou na jistotu. Je svěží a jemná a mimořádně skvěle vynikne v pokojích s menším množstvím přírodního světla. Hodí se skvěle k přírodním zemitým tónům s dřevěnými prvky a také k černé, která v kombinaci s jemným pastelovým odstínem vytváří drama a kontrast.

Další barva, která byla kdysi velmi populární v dětských pokojích, je jemně růžová – a ta si nakonec našla cestu i do moderních interiérů. Pokud ji zkombinujete s moderním nábytkem, působí minimalisticky a šik, a skvěle se hodí k černé a žluté, ale i k bílé a mentolově zelené. 

Světle modrá je klasická barva, která je považovaná za bezpečnou a jasnou volbu do obýváků i kuchyní. Doplňuje různé styly interiérového designu a přizpůsobí se stejně dobře modernímu stylu s nádechem 20. let 20. století jako rustikálnějšímu stylu. Je to vynikající volba do kuchyně s bílými nebo barevnými doplňky, které dodají místnosti živou atmosféru.

Uklidňující a relaxační odstín levandule se skvěle hodí do ložnice, kde v kombinaci s vámi zvoleným nábytkem působí moderně, sofistikovaně a mimořádně pohodlně. Skvěle funguje i v jiných místnostech.   

Krok za krokem

Pokud jste zvyklí na bílé zdi, může krok směrem k pastelovým odstínům představovat velký posun, přestože není přehnaně výrazný. Mohli byste začít jednou zdí v místnosti nebo jenom částí zdi a barvy do místnosti vnášet postupně.

Pastelové barvy na nábytku

Pokud stěny raději natírat nechcete, můžete renovovat nábytek a změnit vzhled prostoru jenom troškou barvy. Roztomilá pastelová barva dodá prostoru nový vzhled a může osvěžit kuchyňské skříňky, nohy židlí, rohovou skříňku, stůl, … Možností je nespočet, pokud dáte volný průchod fantazii.   

Pastelové barvy na nábytku

Pokud stěny raději natírat nechcete, můžete renovovat nábytek a změnit vzhled prostoru jenom troškou barvy. Roztomilá pastelová barva dodá prostoru nový vzhled a může osvěžit kuchyňské skříňky, nohy židlí, rohovou skříňku, stůl, … Možností je nespočet, pokud dáte volný průchod fantazii.   

Pro co nejlepší nanesení barvy

Díky správné přípravě natíraných povrchů docílíte nejlepšího možného výsledku. Natírání neprovádějte nanečisto a vyhněte se při něm vysokým teplotám, aby barva nezasychala příliš rychle; barvu řeďte podle pokynů uvedených na obalu; a používejte vhodný váleček.

Pěnové válečky na interiérové stěny nejsou vhodné (vrstva je pak příliš tenká), používejte proto válečky z vláken různých délek. Při natírání dřevěného nábytku používejte na nátěry na vodní bázi váleček a na nátěry na bázi rozpouštědel plstěný váleček. Před použitím váleček namočte a vysušte, přejeďte s ním přes dřevo, abyste vymačkali vodu a uvolnili vlákna, jelikož tím docílíte lepšího nanesení barvy.

Tipy a triky

Často kladené otázky