Proč by dřevo mělo být ošetřeno a jak to správně udělat?

Dřevo je živý organismus a zůstává jím i poté, co ho využijeme ke svým potřebám. Různé typy dřeva se při vystavení vlhkosti a změnám teplot v menší či větší míře nafouknou nebo naopak scvrknou.

Ultrafialové paprsky rozkládají lignin ve dřevě, které následkem toho šedne, tvrdne a vysušuje se. Je napadáno dřevokazným hmyzem a rostlinnými mikroorganismy, z nichž ty nejškodlivější pro naše životní prostředí představují dřevokazné houby, hnědá hniloba a modrá plíseň.

Neošetřené dřevo rychleji stárne a ztrácí na své kvalitě a estetické hodnotě, a proto je velmi důležité správně připravit povrch a zvolit vhodný nátěrový produkt.

Pro natírání si vyberte slunečný den bez hrozícího deště nebo mlhy, jelikož vyšší vlhkost vzduchu může mít negativní dopad na zasychání povrchu.

Doporučujeme předměty nenatírat ráno, když jsou ještě pokryté rosou, ale raději počkat, až uschnou a zahřejí se na okolní teplotu. Mastnotu a podobné nečistoty před natíráním odstraňte vhodným čisticím prostředkem nebo ředidlem.

Staré odlupující se nátěry byste měli mechanicky zcela odstranit pomocí odstraňovače nátěrů nebo pomocí horkého vzduchu. Pokud byste nátěr chtěli obnovit, měli byste povrch důkladně očistit a zbrousit. Dřevěné prvky, zejména ty, které jsou umístěny venku nebo na vlhkých místech, je nutné ošetřit impregnačním přípravkem poskytujícím ochranu proti biologickým vlivům, aby nebyly napadeny dřevokaznými škůdci.

Samotná impregnace však neposkytuje odpovídající ochranu dřeva. Po nanesení impregnačního přípravku musí být dřevo vždy natřeno ještě vrchním nátěrem, který nabízí dostatečnou ochranu proti vlivům počasí.

Vrchní nátěry chrání a dekorují dřevo a zcela zakryjí jeho texturu, a jsou proto vhodné pro dekoraci méně kvalitních nebo poškozených druhů dřeva, pro renovaci starého jednoduchého nábytku, oken, dveří a plotů. Vyznačují se snadným používáním, rychlým zasycháním, odolností, a protože jsou vhodné k ochraně dřeva a je možné vybírat z mnoha barevných odstínů.

Lazury jsou naopak transparentní nátěry, které tvoří na povrchu tenkou, transparentní elastickou vrstvu. Transparentní mikropigmenty pronikají do dřeva spolu s pojivem, chrání ho proti vlivům okolního prostředí, a přitom ho konzervují a podtrhují jeho přirozenou texturu. Voděodolné látky zabraňují pronikání vody do otevřených pórů dřeva a tím pádem i vzniku prasklin a nafukování dřeva. Tónované tenkovrstvé lazuryv několika dřevěných barevných odstínech také  slouží i jako mořidlo pro dřevo a představují tím pádem skvělý podklad pro lakování. K ochraně dřeva na místech vystavených slunečnímu záření doporučujeme barevné odstíny střední intenzity, jelikož se tím prodlouží trvanlivost nátěru a ochrana ošetřovaného předmětu.

Pro zachování vlastností dřeva doporučujeme pravidelně kontrolovat všechny dřevěné povrchy. V běžných podmínkách stačí dřevo kontrolovat jednou ročně. Je však zapotřebí věnovat zvláštní pozornost vodorovným povrchům, které jsou náchylnější k povětrnostním vlivům. Je také nutné zdůraznit, že dřevěné povrchy orientované na jih a na západ jsou náchylnější k poškození než ty na severní či východní straně.

Zvláštní pozornost byste také měli věnovat dřevěnému nábytku poškozenému krupobitím, jelikož si u něj poškození všimneme teprve v momentě, kdy se poškozené místo začne barvit do šeda nebo je napadeno modrou plísní. V takových případech doporučujeme ošetřit poškozené místo lazurovým nátěrem (např. bezbarvým). Poté by měla co nejrychleji následovat kompletní obnova nátěru.

Rady, jak postupovat a jak vybrat vhodný nátěr:

  • zvolte správnou lazuru či vrchní nátěr pro produkt, který se chystáte natřít, a berte přitom v potaz vlastnosti produktu a pokyny na obalu; berte v potaz také podmínky, jakým je produkt vystaven;
  • při natírání nadstřešení a dřevěného obložení doporučujeme ošetřit dřevo z obou stran, abyste dosáhli lepší prostorové stability;
  • bezbarvé lazury bez UV filtrů propouštějí hodně ultrafialových paprsků, které rozkládají lignin ve dřevě, následkem čehož dřevo šedne; nedoporučujeme je proto používat jako samostatný nátěr pro dřevo v exteriérech;
  • při obnově starých lazurových nátěrů zvolte světlejší odstín, než byl ten původní, nebo smíchejte původní odstín s bezbarvým nátěrem vhodné kvality;
  • pokud je to možné, měly by být natírané předměty ve vodorovné pozici;
  • napevno připevněné předměty by měly být natírany ve směru zezadu dopředu a zespoda nahoru (např. ploty);
  • před nanesením každé další vrstvy produkt důkladně promíchejte;
  • jelikož typ dřeva výrazně ovlivňuje konečný odstín, doporučujeme výrobek nejprve otestovat na malém vzorku dřeva, které se chystáte ošetřit či natřít;
  • zkoušku před natíráním proveďte i na menší části starého nátěru, abyste zjistili, zda se nová lazura v té staré rozpustí či změkne nebo ne;
  • barvu nanášejte v několika tenkých vrstvách a v časových intervalech uvedených v pokynech;
  • při natírání velkých povrchů natřete celý povrch najednou – nepřerušujte práci;
  • počet vrstev nátěru lazurou má vliv na konečný odstín – po každé další vrstvě odstín ztmavne;
  • všechny skvrny, které se objeví během natírání, odstraňte pomocí NITRO nebo TESSAROL ředidla, dokud je nátěr čerstvý;
  • náčiní omyjte ihned po použití pomocí vhodného rozpouštědla (vodou nebo ředidlem).

Časté chyby při ošetření dřeva a příčina jejich vzniku:

  • špatné přilnutí nátěru – nedostatečně očištěný či mastný povrch
  • hrubý povrch – při nezbroušení dřeva nebo první vrstvy (impregnace či lazury)
  • nátěr praská, jsou v něm praskliny a dlouhé úzké trhliny – nátěr byl nanesen v jedné tlusté vrstvě
  • odlupuje se – špatně očištěný povrch a špatně odstraněné staré nátěry, které nedrží na povrchu
  • rychlé „šednutí“ dřeva vystaveného vlivům počasí – dřevo bylo ošetřeno bezbarvou lazurou bez UV filtrů nebo nedostatečně tlustou vrstvou nátěru
  • neodpovídající odstín – produkt byl před použitím špatně promíchán, vliv barvy povrchu na konečný vzhled nátěru
  • tmavnutí odstínu – dřevo před natíráním nebylo dost vyschlé
  • vznik hrudek na povrchu – špinavé náčiní, špatně očištěný povrch, míchání lazur na bázi rozpouštědel a na bázi vody
  • vznik bublinek na povrchu – použití nevhodného nebo špatně očištěného náčiní
  • skvrny na povrchu – nerovnoměrné nanášení nátěru
  • měkká a neodolná vrchní vrstva – jednotlivé vrstvy nátěru byly nanášeny příliš rychle po sobě
  • nátěr nezasychá – chemické odstraňovače barev nebyly dostatečně opláchnuty, je příliš vysoká vlhkost nebo příliš nízká teplota

Rádi Vám poradíme a poskytneme další informace o našich řešeních.

Tipy a triky

Terasa, zahradní a interiérový nábytek: jak impregnovat dřevěné povrchy olejem krok za krokem Příprava povrchuKvalitní rovnoměrné zbroušení dřevěného povrchu má klíčový význam pro dosažení konečné hladkosti a tím i uspokojivého konečného vzhledu prvku ošetřovaného olejem.Nerovnoměrné zbroušení způsobuje nerovnoměrné vsakování oleje,…

Jak si doma vyrobit magnetickou stěnu? Měníte rádi a často obrázky, fotografie a jiné nástěnné dekorace? Jste zasypáni hromadami poznámek, lepíků a různých papírků? Nebo třeba jenom chcete objevovat nekonečné možnosti her na zdi s vašimi ratolestmi? Magnetický povrch vám dozajista…

Pastelové barvy doma evokují jaro Dlouho panoval rozšířený názor, že pastelové barvy patří jenom do dětského pokoje. Naštěstí se tento způsob přemýšlení změnil. Pastelové barvy vtrhly do současných moderních interiérů, kde nabízejí širokou škálu možností.  Pastelové barvy nepatří do žádné…

Jarní projekt – renovace venkovního kovového plotu Projděte se po téměř jakékoli ulici a na některé zahradě určitě uvidíte kovový plot, případně venkovní schodiště nebo balkón. Zároveň si všimnete, že mnoho plotů nebylo zrenovovaných a jsou nedostatečně, případně vůbec ošetřené. …

Jednoduchý způsob, jak vytvořit nádherný dětský pokoj K vytvoření kouzelného dětského pokojíku před příchodem nového člena rodiny toho moc nepotřebujete. Místo natírání celých stěn jasnými barevnými odstíny většinou k dosažení výjimečného efektu postačí troška kreativity. Při renovaci pokoje u kamarádů, kteří…

Milostný trojúhelník Když jsem chtěla v koutku svého domova trošku okořenit část bílé stěny trojúhelníkem, neměla jsem na mysli zrovna trojúhelník milostný. Myslela jsem na můj oblíbený geometrický tvar – trojúhelník. U trojúhelníku, coby symbolu, je také důležité, jakým směrem…

Jak obnovit houpací křeslo – nebo může být i ještě pěknější … Zatímco jsem přemýšlela do jakého dalšího projektu bych se pustila, zavolala mi kamarádka Tanja. Její nápad byl opravdu zajímavý. Chtěla dát synovci originální dárek na narozeniny – houpací…

Bylinková zahrádka trochu jinak Nedostatek prostoru neznamená, že si doma nemůžete vytvořit malou bylinkovou zahrádku. Sama mezi vášnivé zahrádkáře nepatřím, ale když jsem před několika dny na internetu narazila na zajímavé řešení, jak z dřevěné palety vytvořit domov pro bylinky,…

Šedivý dětský pokoj? Ano či ne? Vaší první odpovědí bude pravděpodobně ne, protože dětské pokoje mají hýřit všemožnými barvami – kromě šedé a černé. Jasně barevné zdi v kombinaci s dětským nábytkem, hračkami, povlečením a koberci, však mohou vyvolat spíše…

Prevence a odstraňování plísně na stěnách Častým problémem ve starších domech, vlhkých prostorách, nedostatečně odvětrávaných bytech a občas i na jiných místech, bývá výskyt plísně na stěnách. Plíseň navíc má tendenci rozšiřovat se na další povrchy, jako je dřevo, spáry mezi…

Často kladené otázky

Proč by dřevo mělo být ošetřeno a jak to správně udělat? Dřevo je živý organismus a zůstává jím i poté, co ho využijeme ke svým potřebám. Různé typy dřeva se při vystavení vlhkosti a změnám teplot v menší či větší…

Celý článek si rozbalíte kliknutím na jeho nadpis.

    Rychlý kontakt

    Otevírací doba

    Po – Pá:
    So:

    8:00 – 12:00, 13:00 – 17:00
    8:00 – 12:00 

    Kde se nacházíte Proč by dřevo mělo být ošetřeno a jak to správně udělat?

    Copyright © 2021 NEO Trading s.r.o.

    tags