Často kladené otázky

Přečtěte si nejčastější otázky kolem barev a práce s nimi. Dozvíte která barva je vhodná na jaké použití a jak s barvami pracovat. 

Chci natřít stěny v jídelně, které jsou teď bílé. Rád bych měl různorodý nátěr ve dvou nebo třech odstínech –
Naše řada produktů pod značkou SPEKTRA nabízí několik dekorativních technik, které vám umožní vykouzlit moderní, zašlý, antický nebo i retro
Chtěl bych vás požádat o radu, jak renovovat stará okna. Natřel jsem je barvou TESSAROL před 10-15 lety, ale barva
Starý odlupující se nátěr je nutné zcela odstranit. Malé nerovnosti lze vyrovnat pomocí TESSAROL tmelu. Následuje TESSAROL základní barva na dřevo. Tím
Co použít k vymalování chodeb v našem novém bytě? Rádi bychom použili hnědý barevný odstín.
Jelikož jste nespecifikovali požadovanou sytost hnědého odstínu, doporučujeme dva produkty. Pokud je dům nový, předpokládáme, že má tepelnou izolaci a
Chtěli bychom natřít podlahu v našem bytě SPEKTRA 2K epoxidovou barvou na beton. Jak trvanlivý je samotný materiál? Je odolný
Pokud jste se rozhodli natírat betonovou podlahu, jsou epoxidové nátěry určitě ty nejodolnější. Těžko lze ale očekávat, že by působení
Chtěl bych natřít betonovou zeď kolem našeho domu, která dosud nikdy nebyla natřena. Na zdi je železný plot.
Natírání betonového plotu je ošemetná práce, jelikož pouze zlomek betonových zdí má hydroizolaci, která by na betonové konstrukci zabránila vzniku

Barvy na beton a podlahy

Natírání betonového plotu je ošemetná práce, jelikož pouze zlomek betonových zdí má hydroizolaci, která by na betonové konstrukci zabránila vzniku kapilární vlhkosti.

Následně popíšeme dva různé systémy ošetřující péče.

Příprava podkladu:

Zbruste povrch brusným papírem o hrubosti 80. Odstraňte prach a špatně přilnavé částečky. Zkontrolujte vlhkost v betonu, jejíž obsah nesmí přesahovat 3%.

Natírání betonu bez hydroizolace:
1x SPEKTRA silikonová impregnace
2 – 3x SPEKTRA silikonová fasádní barva

Natírání betonu s tepelnou izolací:
1x SPEKTRA hloubková impregnace
2 – 3x SPEKTRA barva na beton

Voda je největším nepřítelem všech nátěrů, proto vodorovné povrchy musí být nakloněny tak, aby z nich voda mohla stékat a zamezilo se jejímu hromadění.

Natřený beton musí být obnovován velmi často. Částečná obnova by měla být prováděna každý rok, zatímco komplexní obnova závisí na stavu betonu, vlhkosti a dalších faktorech.

Pokud jste se rozhodli natírat betonovou podlahu, jsou epoxidové nátěry určitě ty nejodolnější. Těžko lze ale očekávat, že by působení kamínků, drápů, či jiných ostrých předmětů nezanechalo žádné stopy.

Epoxidové nátěry jsou určitě tvrdší, než laky na parkety a klasické nátěry na beton. Jsou vhodné na vysoce namáhané povrchy, odolné vůči olejům a slabším kyselinám.

Pokud chcete použít SPEKTRA 2K epoxidovou barvu na beton, můžete zvolit jeden ze čtyř dostupných odstínů.

Varování:
Povrch musí být v případě obou nátěrů suchý (maximální obsah mastnoty v betonu 3%), pevný a před aplikací lehce zbroušený a zbavený prachu. Nanášení provádějte podle pokynů uvedených v technických informacích.

Povrch lze natřít a vylepšit tak jeho vzhled i užitné vlastnosti. K dispozici je řada nátěrů vhodných na podlahy, podezdívky, venkovní plochy, obklady a dlažbu.

Dobrým řešením pro Vaši koupelnu, které by nevyžadovalo větší zásah do stěn, je těžké najít, jelikož vznik plísně závisí na kondenzaci vlhkosti na povrchu stěny. Pokud máte v plánu ji jenom vymalovat, doporučujeme následující postup:

Natřete plíseň pomocí SPEKTRA biocidní prostředek SANITOL. SANITOL ničí plísně pouze ve vlhkém stavu. Jakmile zaschne, už dále nepůsobí. Tento prostředek nemění plísně vizuálně, takže po jeho zaschnutí musíte povrch ještě obrousit, abyste odstranili zničenou plíseň, která bude na povrchu stále viditelná.

Při broušení doporučujeme důkladně odstranit starý nátěr z vápna, jelikož ve většině případů představuje dělící vrstvu mezi novými nátěry.

Když je povrch očištěný, impregnujte ho pomocí SPEKTRA impregnace akrylátová, naředěné vodou podle pokynů uvedených na obalu.

Natřete povrch jednou z interiérových barev SPEKTRA, kam přidáte SPEKTRA ochrana proti plísním ZP.

Pokud si přejete dlouhodobé řešení, budete muset do objektu nejprve zabudovat termoizolaci a do koupelny funkční ventilaci, a poté se držet výše popsaného postupu.

Dávejte, prosím, pozor také na následující: SPEKTRA biocidní prostředek SANITOL nepřidávejte do barvy, ale použijte ho samostatně.

Více informací o uvedených produktech získáte na našich webových stránkách a v technických informacích.

Betonová zeď musí mít dobrou hydroizolaci. V případě přímého kontaktu s vlhkostí by voda časem pronikla pod nátěr. Následně by vlivem výkyvů teplot došlo k praskání a následnému loupání nátěru.

Pokud je hydroizolace zajištěna, máte několik možností. Doporučujeme použít SPEKTRA akrylátovou barvu na beton. Před nanesením nátěru doporučujeme provést impregnaci – nejlépe pomocí SPEKTRA hloubkové impregnace, nebo také pomocí SPEKTRA impregnace akrylátová, pokud je beton poréznější. Naneste dvě vrstvy pomocí válečku nebo štětce.

Vydatnost: 1 litr vystačí na 4 – 5 mpři dvou vrstvách nátěru. Omezení: teplota povrchu a okolí by neměla být nižší než +5 °C.

Interiérové barvy na stěnu

Pro nátěr vnitřních stěn doporučujeme interiérové barvy SPEKTRA, které lze pořídit v různých formách a odstínech.

 

Vzhledem k tomu, že v bytě bude bydlet malé dítě, doporučujeme interiérovou barvu SPEKTRA PREMIUM, která umožňuje mokré čištění. Nátěr je vysoce paropropustný, má dobrou kryvost a příjemný matný vzhled. Lze jej objednat v libovolném barevném odstínu.

 

Pokud vám stačí bílý nátěr s vrstvou odolnou vůči suchému čištění, doporučujeme použít SPEKTRA Extra, který se snadno nanáší a poskytuje dobrou kryvost.

 

Každý nátěr je také lehce cítit obsaženými látkami – akrylátovými pojivy, což je typické pro všechny nátěry na vodní bázi. Odér zůstane v místnosti maximálně několik dní, dokud nátěr zcela nevyschne.

 

Nátěr není škodlivý a je vyroben v souladu s nejnovějšími evropskými normami.

 

Všechny technické údaje o našich produktech naleznete na našich webových stránkách.

Jelikož jste nespecifikovali požadovanou sytost hnědého odstínu, doporučujeme dva produkty. Pokud je dům nový, předpokládáme, že má tepelnou izolaci a že nemáte žádný problém s tepelnými mosty (s vlhkostí). V tomto případě doporučujeme použít SPEKTRA LATEX MAT. Všechny sytější a tmavší odstíny hnědé jsou citlivé na dotyk prstu, kdy pak na povrchu zanechávají světlé stopy. Protože nátěr má hladký povrch, stačí pak povrch pouze přetřít vlhkým hadříkem.

Ve vašem případě doporučujeme při obnově následující postup: 1. Opravte díry a jiná poškození pomocí SPEKTRA vnitřní tmel, který by měl být po zaschnutí zbroušen 2. naimpregnujte všechny povrchy, které máte v plánu natírat, SPEKTRA impregnací akrylátovou, naředěnou vodou v poměru 1:3, 3. Když jsou všechny povrchy naimpregnované a suché, natřete je pomocí interiérové barvy SPEKTRA Extra, která má vysoký stupeň kryvosti. Pokud jste v natírání zběhlí, bude vám u tohoto nátěru pro dokončení prací stačit nanesení jedné vrstvy. Jinak povrch natřete ještě jednou.

Naše řada produktů pod značkou SPEKTRA nabízí několik dekorativních technik, které vám umožní vykouzlit moderní, zašlý, antický nebo i retro vzhled stěn. Některé dekorativní techniky jsou náročnější a vyžadují zkušenosti profesionálního malíře. Pokud disponujete uměleckým a řemeslným talentem, budete schopen tyto techniky použít i sám. Pokud by vám něco nebylo jasné, můžete kontaktovat naši technickou podporu.

Před lety se vzory nanášely na stěny pomocí nátěru, který byl vyroben ze suché barvy, vajec a podobných příměsí. Pokud takové vzory přetřete nátěry na vodní bázi, tak se všechny ve vodě rozpustné látky vsáknou do povrchu stejným způsobem jako třeba nikotin. Takže vám doporučujeme použít nátěr na bázi rozpouštědel, který dokáže zakrýt vodou rozpustné skvrny. Proto vám doporučujeme použít SPEKTRA antinikotinovou barvu, která zablokuje vzory rozpustné ve vodě a nepřenese je na povrch. Povrch není nutné předem ošetřit impregnací, nátěr můžete nanášet přímo na stěnu, alespoň ve dvou vrstvách. Nátěr by měl být ředěn maximálně do 5% pomocí SPEKTRA ředidla pro antinikotinové nátěry. Doporučené časové rozmezí mezi nanášením jednotlivých vrstev je 8 až 24 hodin. Nátěr je vyroben na bázi dearomatizovaného rozpouštědla a má nepříliš intenzivní aroma, i přesto vám však nedoporučujeme obývat místnost během renovace.

Jelikož jste danou fasádu popsal velmi stručně, budeme předpokládat, že je Vaše fasáda vybavena tepelnou izolací a vrchní vrstvou nejčastěji používanou na podobných budovách před 10-15 lety.

 

Před lety se Vámi popisované problémy začaly objevovat z důvodu přílišné absorpce vlhkosti, což pak může vést ke vzniku plísní. Plíseň a houby se nejčastěji objevují na severních a stinných stěnách budov. V zájmu nápravy tohoto povrchového problému je nutné nejprve plíseň a houby zničit, a teprve poté by fasáda měla být ošetřena vhodným nátěrem.

 

Pokud je plíseň důsledkem nevhodného vrchního nátěru, měla by být ošetřující péče dlouhodobého rázu, pokud je však původ problému v samotné struktuře, vydrží ošetření pouze dočasně. Systém ošetřující péče:

 

1. Povrch fasády, kde se nachází plíseň, musí být zcela pokryt pomocí SPEKTRA biocidního prostředku SANITOL. Použití biocidního prostředku není nutné po stranách a v místech, která nejsou napadena. Natřete povrch také zhruba 1,5 m od viditelně napadeného povrchu. Prostředek SANITOL by měl být naředěn vodou v poměru 1:4. V případě silného napadení ho nařeďte méně, nebo použijte pouze koncentrovaný prostředek. Když je povrch suchý, odstraňte plíseň kartáčem. V případě silného napadení postup zopakujte. Prostředek SANITOL plíseň opticky nezmění.

 

2. Když je povrch fasády ošetřen proti plísním, naimpregnujte ho 1 vrstvou SPEKTRA impregnace akrylátové, kterou naředíte vodou v poměru 1:3 (12 hodin zasychání).

 

3. Natřete ho SPEKTRA akrylátovou fasádní barvou, do níž přidáte SPEKTRA ochranu proti plísním ZP. Je nutné nanést alespoň 2 vrstvy.

 

Varování: SPEKTRA SANITOL by se měl používat nezávisle a je aktivní pouze během zasychání. Nemíchejte přípravek s barvou, jelikož to nebude mít žádný efekt. SPEKTRA ochrana proti plísním ZP je preventivní přípravek, který by se měl míchat s barvou, a je aktivní až po dobu 4 let, v závislosti na podmínkách na povrchu fasády. 1 litr přípravku vystačí na 10 – 15 litrů barvy. Když používáte tento přípravek, není nutné ředit barvu vodou.

 

Před použitím produktu si přečtěte pokyny uvedené v technických informacích.

Nehledě na odstín barvy, není nutné, barvu odstraňovat kromě případů, kdy se nátěr odlupuje. Pro nátěr (překrytí) výrazných odstínů doporučujeme následující postup:

 

Naimpregnujte čistý a pevný povrch 1 vrstvou SPEKTRA impregnace akrylátová – pokud jsou stávající nátěry omyvatelné, nebo mají špatné absorpční vlastnosti, předchozí impregnace není nutná.

 

Naneste 2 – 3 vrstvy vysoce krycí bílé barvy SPEKTRA Extra, nebo si nechte namíchat jeden ze 3000 barevných odstínů, které jsou k dispozici u našich distributorů s míchacím systémem HGMIX.

Ošetřující péče pro Vámi popsanou situaci bohužel není snadná. Pokud toužíte po vysoce kvalitním výsledku, doporučujeme následující postup:

 

odstraňte špatně přilnavé vrstvy nátěru, dokud se nedostanete na zdravý povrch

 

odstraňte prach a impregnujte SPEKTRA impregnace akrylátová (je li to nutné)

 

vyhlaďte povrchy pomocí SPEKTRA vnitřní tmel

 

poté povrchy zbruste a odstraňte prach

 

naneste 2 vrstvy vnitřní barvy na stěny SPEKTRA Classic Plus.

 

Pokud odstraníte pouze odlupující se barvu, může se zbylá barva po kontaktu s novou vrstvou nátěru začít loupat. V tomto případě vám proto nedoporučujeme pouze částečnou ošetřující péči.

 

V případě dalších dotazů můžete kontaktovat náš tým technické podpory.

Barvy na dřevo lazury laky a oleje

Starý odlupující se nátěr je nutné zcela odstranit. Malé nerovnosti lze vyrovnat pomocí TESSAROL tmelu. Následuje TESSAROL základní barva na dřevo. Tím je provedena příprava podkladu pro vrchní nátěr TESSAROL email.

Postup přípravy podkladu je detailně popsaný v technických informacích, které naleznete na našich webových stránkách.

Jako vrchní nátěr lze také použít TESSAROL email professional.

Jelikož chcete renovovat okna, která byla natřena lazurových nátěrem, doporučujeme použít BORI lazurové nátěry, jelikož pravděpodobně nechcete zakrýt texturu dřeva.

 

Renovace lazurových nátěrů je snadnější, než renovace vrchních nátěrů, jelikož stačí nátěr pouze jemně zbrousit a potom nanést novou vrstvu lazury.

 

Uvedl jste, že okna jsou extrémně vyschlá. Mněl byste jako první vrstvu použít BORI tenkovrstvou lazuru v požadovaném odstínu, abyste sjednotil barevný odstín.

 

Poté naneste 2 vrstvy BORI lazury lakové extra v požadovaném barevném odstínu.

 

Při používání lazury nelze získat světlejší odstín, než je ten stávající, proto pro renovaci většinou doporučujeme použít o stupeň světlejší odstín, než který máte. Přesto, že je lazura průhledná, po každé další vrstvě odstín trochu ztmavne. Každý odstín lze také smíchat s bezbarvou lazurou, která odstín zesvětlí.

 

Technické informace o obou produktech naleznete na našich webových stránkách.

Předpokládáme, že si přejete zachovat přírodní vzhled dřeva, čehož dosáhnete pomocí lazur BORI. Lazury BORI jsou vyrobeny z průhledných pigmentů, které podporují přirozený vzhled dřeva. Dále budeme předpokládat, že jste stůl zatím nijak neošetřil, proto doporučíme následující postup:

 

Jako první nátěr doporučujeme nanést BORI impregnaci s biocidem W, která poskytuje preventivní ochranu dřeva proti hmyzu, dřevokazným houbám a zamodrání. Impregnace je bezbarvá, proniká hluboko do dřeva a nevytváří film. U velmi opotřebených povrchů doporučujeme nanést jako střední nátěr požadovaný odstín BORI tenkovrstvé lazury, zejména pokud chcete dosáhnout rovnoměrného hlubokého vybarvení. Poté naneste 2 vrstvy BORI lazury lakové UV extra v požadovaném barevném odstínu. U běžně opotřebených povrchů stačí dřevo natřít dvěma vrstvami BORI lazury lakové bez střední vrstvy.

 

Výhody BORI lazury lakové jsou v tom, že nepraská, je rozměrově stabilní a snadno se obnovuje. BORI lazura laková zabraňuje pronikání vody do dřevních vláken a omezuje dřevu jeho rozpínání a zvyšuje odolnost nátěru vůči vodě. Když nanesete dostatečné množství lazury, jasně uvidíte, jak se na povrchu tvoří kapičky, které poté stékají po povrchu dřeva; pokud se tyto kapičky netvoří, znamená to, že je lazura už stará, a je nutné ji obnovit. V případě Vašeho stolu se kapičky shromažďují na povrchu, jelikož je rovný, a budete ho proto muset obnovovat častěji, jelikož ochrana dřeva velmi závisí na struktuře a umístění dřeva.
Pokud chcete zachovat přirozený vzhled dřeva, můžete použít BORI lazuru lakovou UV extra. Je to bezbarvá lazura a obsahuje látky absorbující UV záření, které dřevo chrání proti účinkům slunečního záření. Naneste 3 vrstvy BORI lazury lakové UV extra.
Nejlepší ochranu proti vlivům počasí zajišťují středně intenzivní hnědé odstíny. Světlejší odstíny jsou méně odolné proti UV paprskům, zatímco velmi tmavé odstíny (eben, palisandr) způsobují zvýšenou teplotní zátěž.

 

Pokud si přejete použít nátěr, pod kterým nebude textura dřeva viditelná, natřete stůl pomocí TESSAROL emailů.

Než začnete s renovací obložení, nezapomeňte zkontrolovat stav dřevěných částí obložení. Pokud už je dřevo shnilé, musíte ho vyměnit a teprve poté začít s obnovou obložení. Jelikož jste neuvedl, jak je nátěr starý, a kolik obsahuje mastnoty, vezmeme to během postupu renovace v potaz. Doporučený postup:

 

1. Odstraňte poškozený nátěr a zbruste povrch až k neponičené vrstvě starého nátěru. Pokud je to nutné, opravte místa, kde byl nátěr zcela odstraněn, pomocí TESSAROL tmelu, a po zaschnutí ho zbruste. 

 

2. Důkladně otřete zbroušený povrch od prachu a přetřete jej pomocí hadříku namočeného v rozpouštědle, abyste odstranili případnou mastnotu. Poté naneste 1 vrstvu TESSAROL základní barvy na dřevo.

 

3. Po zhruba 24 hodinách lehce zbruste zaschlý nátěr a poté naneste 2 vrstvy TESSAROL emailu v požadovaném odstínu.

Pro více informací můžete kontaktovat naši technickou podporu.

Náš prodejní program nabízí BORI lazurové nátěry, které lze díky míchacímu systému barev HGMIX připravit v různých barevných odstínech.

 

Bohužel tohoto efektu nátěrem nelze dosáhnout. Staré dřevo má většinou výraznou strukturu (vydrásání). Vlivem času a mechanického opotřebení došlo k úbytku měkčích částí. Pozdní dřevo roste pomaleji, je tvrdší a méně porézní (tmavší letokruhy). Rané dřevo roste rychle, je měkčí a poréznější (světlé mezi letokruhy). Mladé dřevo je hladké a plné.

 

Efektu starého dřeva lze dosáhnout kartáčováním. Teprve potom lze použít některou z povrchových úprav dřeva.

Odstín č. 1 je bezbarvý a jako samostatný nátěr pro vysoce kvalitní ochranu dřevěných povrchů vystavených vlivům počasí ho nedoporučujeme.

 

Jelikož se jedná o velký objekt, doporučujeme použít lazurové nátěry ve středně sytém odstínu, které poskytují nejlepší ochranu proti UV záření bez zásadního vlivu na prohřívání dřeva slunečními paprsky. Pokud chcete zachovat přirozený vzhled dřeva, můžete použít BORI lazuru lakovou UV extra, která světlé dřevo ochrání před tmavnutí.

 

Nejprve naneste BORI impregnaci s biocidem W, poté tři vrstvy BORI lazury lakové UV extra nebo dvě vrstvy BORI lazury lakové v požadovaném odstínu.

Pro ošetření dřevěného obložení doporučujeme použít TESSAROL akrylátový emailTESSAROL akrylátový email je vyroben na bázi vodních pojiv, která časem nežloutnou, rychle zasychá a nezapáchá. Pokud chcete, lze ho ředit vodou, kterou také můžete použít pro čištění použitého náčiní.

 

Dřevěné obložení musí být před nanesením nátěru vhodně připravené. Nejprve z povrchu odstraňte prach a jiné nečistoty, odstraňte případnou pryskyřici pomocí NITRO ředidla. Pro zajištění přilnavosti podkladu povrch lehce přebruste pomocí jemného brusného papíru

Tmavý odstín starého dřevěného obložení lze překrýt pouze nanesením vrchní krycí barvy. Nejprve naneste 1 – 2 vrstvy TESSAROL akrylátové základní barvy na dřevo, která zaschne zhruba za 2 hodiny, ale s nanesením další vrstvy počkejte 4-6 hodin. Mezi nanášením jednotlivých vrstev doporučujeme povrch lehce obrousit. Po nanesení základní barvy nebude textura dřeva viditelná. Poté naneste 2 vrstvy TESSAROL akrylátového emailu v bílém odstínu, který zaschne zhruba za 3 hodiny, ale s nanesením další vrstvy vyčkejte 8-10 hodin. Po nanesení základní barvy nebude textura dřeva viditelná.

Níže uvedené pracovní podmínky jsou velmi důležité:

  • teplota vzduchu, nátěru a povrchu musí být alespoň 8°C, vlhkost vzduchu nižší než 80%RV,

  • nátěry můžete nanášet pomocí štětce vyrobeného ze syntetických vláken, nebo pomocí válečku z mikrovlákna

Jelikož se jedná o dřevěné zábradlí, předpokládáme, že si přejete zachovat co nejvíce viditelnou strukturu dřeva. Proto bychom Vám doporučili nátěry z řady BORI lazury.

Nejprve povrch lehce obruste a odstraňte mastnotu pomocí NITRO ředidla.

BORI impregnace s biocidem W poskytuje preventivní ochranu dřeva proti hmyzu, dřevokazným houbám a zamodrání. Impregnace je bezbarvá, proniká hluboko do povrchu a netvoří film.
U nových, velmi namáhaných povrchů doporučujeme nanést jednu vrstvu BORI tenkovrstvé lazury v požadovaném odstínu jako prostřední nátěr, zejména pokud chcete dosáhnout rovnoměrného hlubokého zbarvení.
Poté naneste 2 vrstvy BORI lazury lakové, také v požadovaném barevném odstínu.

Kombinace BORI impregnace s biocidem W a BORI lazury lakové se nedoporučuje, jelikož to snižuje koncentraci biocidů v lazuře. Navíc to snižuje pronikání lazury do povrchu, což znamená, že dřevo nebude hluboce naimpregnováno.

Díky svým vlastnostem BORI lazura laková zajišťuje rozměrovou stabilitu dřeva a snadno se obnovuje. Zabraňuje pronikání vody do dřevních vláken, zamezuje tak jejich bobtnání a je vodoodpudivá. BORI lazura laková také chrání dřevo před působením slunce (lignin, důležitá stavební složka dřeva, se při vystavení UV záření rozkládá).


Abyste zachovali původní odstín, doporučujeme použít pro renovaci lehce světlejší odstín, nebo smíchat stejný odstín s bezbarvým nátěrem v poměru 1:1. Trvanlivost ochrany ovlivňuje několik faktorů, jako je umístění a struktura natíraného předmětu. Ve Vašem případě bude určitě nutná častější obnova. Spotřeba nátěru závisí na typu dřeva, jeho absorpčních vlastnostech a míře zpracování dřeva; většinou však vystačí 1 l lazury na 10 – 12 m2 při jedné vrstvě nátěru.

Dekorativní nátěry a techniky