Interiérový design ve skandinávském stylu

Interiérový design ve skandinávském stylu

Zařizování bytu začíná mnoha rozhodnutími a otázkami; smysl pro detail je důležitý u každé věci, ať už je velká nebo malá. Velký byt bude například jinak zařízen než byt malý, který představuje jedinečnou výzvu, protože poskytuje velmi malý manévrovací prostor. Vyžaduje také daleko více přemýšlení a zvažování.
Při zařizování bytu můžeme vybírat z různých stylů interiérového designu. Počínaje pop artem a retro vybavením až po vybavení hollywoodských vil…záleží na osobních preferencích. Který je váš oblíbený?
Níže vám představujeme jeden z nejpopulárnějších stylů poslední doby – skandinávský styl.

Jak už název napovídá, má původ ve Skandinávii, kam řadíme Dánsko, Norsko a Švédsko, Finsko a někdy také Island. Tento styl lze popsat jako směs minimalismu, opatrně zvolených barev a přírodních materiálů. Je skvělou volbou pro byty všech velikostí. Krása skandinávského designu zůstala bez povšimnutí až do 50. let 20. století, ale od té doby začal být tento minimalistický evropský design čím dál slavnější a oblíbenější. Řídí se principem „méně je více“. Skandinávci vytvořili jedinečný nábytek a bytové doplňky. Tento styl se vyznačuje elegancí, jednoduchostí, hřejivostí, svěžestí, smyslností a čistotou. Dům vyzdobený ve skandinávském stylu je moderní, minimalistický a vzdušný.

Zde je několik prvků skandinávského stylu, které by vás mohly inspirovat:

 

1. COLORS

Zimy ve Skandinávii bývají dlouhé, takže není divu, že v tamějších domovech převládají světlé barvy, které obyvatelům vynahrazují nedostatek denního světla. Paleta barev je proto jednoduchá: od sněhově bílé, přes smetanově bílou, béžovou, světle šedou až po světle modrou. Občas můžeme zaznamenat i stopy bledě zelené. Toto barevné schéma se stalo téměř chráněnou značkou skandinávského designu a je jednou z jeho největších inspirací. Poslední dobou se však někteří Skandinávci nedrží striktně jen distingvovanějších a klidnějších odstínů, používají též odvážnější barvy nebo výrazné a barevné potisky.

Tip: pokud se chcete co nejvíce přiblížit skandinávskému stylu, vymalujte místnosti, jako jsou kuchyně a koupelna, na bílo a kombinujte je s černými doplňky (sloup nebo malé dekorace), čímž ještě více zdůrazníte bílou.

Příklad grafického potisku kombinovaného s odstínem W11-2 ze vzorníku barev HGMIX.   

2. NÁBYTEK

Nábytek je jednoduchý a elegantní, vyrobený obvykle z přírodního dřeva ve světlých tónech, jako je bříza, buk, olše; může to být i světlá borovice nebo dřevo natřené bílými a smetanovými odstíny. Některý nábytek může být také světle šedý či světle modrý, ale tyto barvy nebývají doplněny ornamenty či ozdobnými prvky. Případně bývají tyto prvky nenápadné a nejsou dominantní.

Pokud chcete přidat výrazné barvy, můžete zvolit jemnější odstíny interiérové barvy, jako jsou třeba N04-3 a W03-4 podle vzorníku barev HGMIX.

Pokud chcete narušit bělost a trochu se odvázat, můžete zvolit výraznější odstín, jako je třeba B03-6

Skandinávský dojem můžete podpořit starobylými švédskými hodinami, křišťálovým lustrem nebo zaobleným rustikálním bílým dřevěným nábytkem. Pro dosažení skandinávské elegance budete potřebovat starobylý interiérový prvek či dekorace.

 

3. SVĚTLA A PŘÍSLUŠENSTVÍ

Skandinávský interiérový design klade obzvláště velký důraz na osvětlení. Typické je vícero lustrů, nástěnné a stolní lampičky. Světla mají jednoduchý tvar a často mají černou nebo nějakou jinou odvážnou barvu. Často se také využívají svícny a svíčky, které jsou rozmístěny po celém bytě. Skleněné doplňky, jako jsou vázy a mísy s čistými a jednoduchými liniemi poskytují čistý a vzdušný design. Když mluvíme o skandinávském stylu, tak samozřejmě nemůžeme zapomenout na proutěné košíky umístěné na viditelných místech a používané k ukládání novin, knih, hraček, kuchyňských potřeb, atd.

Odstín B09-7 podle barevného vzorníku HGMIX. 

Odstín N13-7 podle barevného vzorníku HGMIX. s

A krb je skoro nutností, vždyť zimy jsou tak dlouhé a studené. Skandinávský styl proto vyznává funkční krby, které opravdu slouží k produkování tepla. Neměly by v prostoru zaujímat centrální pozici, v moderních skandinávských bytech totiž funkčnost nestojí v popředí. V důsledku toho je design a dispozice krbu volnější a přestože tvoří významný bod v prostoru, je přece jenom tlačen do pozadí, třeba do koutu místnosti.  

Zkombinujte krb a doplňky s odstínem podle vzorníku barev HGMIX.

 

4. TEXTIL A PODLAHOVÉ KRYTINY 

Tento styl zdůrazňuje vzdušnost, jednoduchost a minimalismus, a toto pravidlo platí též pro motivy na bytovém textilu, tapetách a kobercích. Podlahové krytiny bývají zastoupeny rustikálními parketami, které jsou vybílené nebo natřené v odstínech bílé. Tyto podlahy prostoru poskytují pocit otevřenosti, čistoty a vzdušnosti a pozornost se tak přesouvá k interiérovému designu a architektonickým prvkům. Časté bývají koberce ve světlých barvách s proužkovaným či květinovým vzorem.

Textil bývá přírodní s jednoduchými vzory (např. proužky), minimalistický a ve světlých barvách. Nejčastěji se používají na polštářích, ubrouscích a závěsech.

Odstín W01-1 podle barevného vzorníku HGMIX. 

Pro ještě kreativnější inspiraci a jiné odstíny, které lze zakomponovat, obraťte se přímo na prodejnu Král barev – rádi Vám poradíme.

Tipy a triky

Často kladené otázky