Prevence a odstraňování plísně na stěnách

Prevence a odstraňování plísně na stěnách

Častým problémem ve starších domech, vlhkých prostorách, nedostatečně odvětrávaných bytech a občas i na jiných místech, bývá výskyt plísně na stěnách. Plíseň navíc má tendenci rozšiřovat se na další povrchy, jako je dřevo, spáry mezi dlaždicemi a na další místa v domě. Plíseň je velmi nevítaným jevem, ať už z hlediska zdravotního či estetického – a proto by měla být co nejdříve odstraněna. Připravili jsme pro vás pár užitečných tipů a triků, jak si s plísní u vás doma poradit.
Prevence a odstraňování plísně na stěnách (7)

Co je plíseň a jak vzniká?

Odhaduje se, že existuje až 250.000 druhů plísní, z nichž až stovku lze najít v našich domácnostech. Jedná se o mikroskopické houby, které tvoří vlákna nazývající se hyfy. Ty se šíří po povrchu a prorůstají až k omítce. Množí se pomocí spór, které se velmi rychle šíří vzduchem, vytvářejí nové kolonie a nová ohniska infekce.

Nanášení barvy přímo na  zasažená místa se nedoporučuje, protože plíseň se bude po povrchu šířit i nadále, až k nové, svrchní vrstvě nátěru, který také poškodí. To může způsobit popraskání nátěrového filmu, plíseň se objeví znovu, a navíc se vytvoří ošklivé, černé, hnědé nebo jinak zbarvené skvrny, v závislosti na typu plísně.

Kromě nepěkného estetického vzhledu je plíseň navíc i extrémně nebezpečná pro zdraví. Při nadechování se mohou spóry poletující ve vzduchu hromadit v nose, nebo dokonce i v plicích. Sice se ještě neprokázalo, že by tyto spóry měly vážný patogenní vliv na člověka, ale u citlivých osob, zejména pak u osob se sklonem k alergiím, mohou způsobit zdravotní problémy.

Pro vytvoření plísně v našich domovech existuje několik podmínek a příčin; hlavním důvodem je nadměrná vlhkost v místnosti, většinou způsobená kombinací nevhodné konstrukce, nedostatečného větrání či nevhodného vytápění v dobře izolovaných budovách. Dalšími přičinami mohou být trhliny ve zdi, povrchy, které během stavby domu dostatečně nezaschly, a také kondenzace vody na zdi. Tento typ plísně může být způsoben i organickými hmotami na stěnách, jako jsou např. cukry, celulóza, škrob, bílkoviny a tuky (ty mohou být obsaženy i v samotném nátěru), vodou ve formě kondenzace či vodní páry, v kombinaci s kyslíkem nebo  nízkými teplotami.

Toto jsou optimální podmínky pro relativně rychlou tvorbu plísní, které se obvykle vyskytují v místnostech, jako jsou kuchyně, koupelny a provozní místnosti, a různé průmyslové prostory, jako jsou  jídelny,  velkokapacitní kuchyně, pekárny, pivovary,  masokombináty, …

Prevence a odstraňování plísně na stěnách (2)

Efektivní odstranění plísní

Před odstraněním plísně musíte nejprve identifikovat hlavní příčinu – může to být stavební defekt, např. špatná tepelná izolace. Plíseň se také často vytvoří po výměně oken, protože nová okna výrazně lépe těsní, což způsobuje horší odpařování vody z místnosti. Důkladné větrání místností s vyšší vlhkostí (vaření, sprchování, mytí, sušení, apod.) je proto velmi důležité. Prvním krokem je odstranit a zničit stávající plíseň. Druhým je zajištění dlouhodobé ochrany povrchů proti opětovnému  vzniku plísní.

Pro odstranění již vzniklé plísně doporučujeme SPEKTRA biocidní prostředek SANITOL, kterým natřete  zasažené povrchy. V případě vážného napadení plísněmi jej doporučujeme používat v neředěné verzi. U lehčího zasažení  prostředek nařeďte dle pokynů na obalu. Je důležité natřít i okolí místa napadeného plísní, jelikož pouze takto lze zaručit její trvalé  odstranění. Pro lepší výsledky doporučujeme proces zopakovat. Když je stěna suchá, plíseň mechanicky odstraňte. Nikdy plíseň neodstraňujte před nanesením přípravku, jelikož by se tím spóry rozšířily vzduchem po okolí a způsobily novou infekci. Po tomto kroku stěnu natřete jakoukoli interiérovou barvou.

Pro preventivní a dlouhotrvající ochranu doporučujeme do barvy přidat ještě ochranný přípravek SPEKTRA Ochrana proti plísni ZP. Ten obsahuje biocidní činidlo, které se pomalu uvolňuje směrem k povrchu nátěrového filmu, což zabraňuje vzniku plísní a řas. Důkladně vmíchejte jeden litr přípravku do 15 litrů barvy. Tímto způsobem lze dosáhnout antimikrobiální ochrany ve všech barvách s odstíny v rámci systému HGMIX. Kombinace obou těchto produktů vás před plísní ochrání po mnoho let, i když to samozřejmě závisí i na podmínkách v místnosti.

Pokud je plíseň důsledkem nesprávné konstrukce stavby, řešení formou montáže či opravy tepelné izolace často není možné. V těchto případech nabízíme jednoduché a dostupné řešení – vyrovnávací hmotu pro tepelnou izolaci SPEKTRA vnitřní tmel TERMO, který používáme k ošetření interiérových stěn. Ty pak natřeme termoizolačním nátěrem SPEKTRA Termo Top. Oba produkty obsahují duté skleněné kuličky nebo plniva, která vzhledem ke svému složení vytvářejí tepelnou bariéru a zabraňují kondenzaci vody a tvorbě plísně. Důsledkem toho jsou stěny příjemnější a teplejší na dotek, a místnost je světlejší, protože minimálně 90 % světla se od nátěru odráží. Nátěrový systém také poskytuje částečnou zvukovou izolaci a díky skleněným kuličkám i dobrou mechanickou odolnost. Odrážení infračerveného záření je u tohoto systému také vyšší, a proto je velmi vhodný pro infračervené topné systémy. Všechny tyto vlastnosti zabraňují tvorbě plísní a také snižují náklady za vytápění,  klimatizování, svícení a koneckonců i za opravy povrchů stěn.

Prevence a odstraňování plísně na stěnách (5)
Prevence a odstraňování plísně na stěnách (6)

Tipy a triky

Terasa, zahradní a interiérový nábytek: jak impregnovat dřevěné povrchy olejem krok za krokem Příprava povrchuKvalitní rovnoměrné zbroušení dřevěného povrchu má klíčový význam pro dosažení konečné hladkosti a tím i uspokojivého konečného vzhledu prvku ošetřovaného olejem.Nerovnoměrné zbroušení způsobuje nerovnoměrné vsakování oleje,…

Jak si doma vyrobit magnetickou stěnu? Měníte rádi a často obrázky, fotografie a jiné nástěnné dekorace? Jste zasypáni hromadami poznámek, lepíků a různých papírků? Nebo třeba jenom chcete objevovat nekonečné možnosti her na zdi s vašimi ratolestmi? Magnetický povrch vám dozajista…

Pastelové barvy doma evokují jaro Dlouho panoval rozšířený názor, že pastelové barvy patří jenom do dětského pokoje. Naštěstí se tento způsob přemýšlení změnil. Pastelové barvy vtrhly do současných moderních interiérů, kde nabízejí širokou škálu možností.  Pastelové barvy nepatří do žádné…

Jarní projekt – renovace venkovního kovového plotu Projděte se po téměř jakékoli ulici a na některé zahradě určitě uvidíte kovový plot, případně venkovní schodiště nebo balkón. Zároveň si všimnete, že mnoho plotů nebylo zrenovovaných a jsou nedostatečně, případně vůbec ošetřené. …

Jednoduchý způsob, jak vytvořit nádherný dětský pokoj K vytvoření kouzelného dětského pokojíku před příchodem nového člena rodiny toho moc nepotřebujete. Místo natírání celých stěn jasnými barevnými odstíny většinou k dosažení výjimečného efektu postačí troška kreativity. Při renovaci pokoje u kamarádů, kteří…

Milostný trojúhelník Když jsem chtěla v koutku svého domova trošku okořenit část bílé stěny trojúhelníkem, neměla jsem na mysli zrovna trojúhelník milostný. Myslela jsem na můj oblíbený geometrický tvar – trojúhelník. U trojúhelníku, coby symbolu, je také důležité, jakým směrem…

Jak obnovit houpací křeslo – nebo může být i ještě pěknější … Zatímco jsem přemýšlela do jakého dalšího projektu bych se pustila, zavolala mi kamarádka Tanja. Její nápad byl opravdu zajímavý. Chtěla dát synovci originální dárek na narozeniny – houpací…

Bylinková zahrádka trochu jinak Nedostatek prostoru neznamená, že si doma nemůžete vytvořit malou bylinkovou zahrádku. Sama mezi vášnivé zahrádkáře nepatřím, ale když jsem před několika dny na internetu narazila na zajímavé řešení, jak z dřevěné palety vytvořit domov pro bylinky,…

Šedivý dětský pokoj? Ano či ne? Vaší první odpovědí bude pravděpodobně ne, protože dětské pokoje mají hýřit všemožnými barvami – kromě šedé a černé. Jasně barevné zdi v kombinaci s dětským nábytkem, hračkami, povlečením a koberci, však mohou vyvolat spíše…

Prevence a odstraňování plísně na stěnách Častým problémem ve starších domech, vlhkých prostorách, nedostatečně odvětrávaných bytech a občas i na jiných místech, bývá výskyt plísně na stěnách. Plíseň navíc má tendenci rozšiřovat se na další povrchy, jako je dřevo, spáry mezi…

Často kladené otázky

Proč by dřevo mělo být ošetřeno a jak to správně udělat? Dřevo je živý organismus a zůstává jím i poté, co ho využijeme ke svým potřebám. Různé typy dřeva se při vystavení vlhkosti a změnám teplot v menší či větší…

Celý článek si rozbalíte kliknutím na jeho nadpis.