[wpseo_breadcrumb]

Terasa, zahradní a interiérový nábytek: jak impregnovat dřevěné povrchy olejem krok za krokem

Příprava povrchu
Kvalitní rovnoměrné zbroušení dřevěného povrchu má klíčový význam pro dosažení konečné hladkosti a tím i uspokojivého konečného vzhledu prvku ošetřovaného olejem.
Nerovnoměrné zbroušení způsobuje nerovnoměrné vsakování oleje, což se projevuje jako skvrnitost a nerovnoměrný stupeň lesku. Pro tvrdší druhy dřeva, jako jsou dub a teak doporučujeme broušení brusným papírem se zrnitostí 220; pro buk 280-320; pro měkčí druhy dřeva, jako je topol nebo smrk, postačí zrnitost 180. Jemnějším bychom povrh nevyhladili. Dřevo musí být před nanášením oleje zcela suché; v opačném případě se olej nevsákne a ochrana nebude dostatečná.

Nanášení oleje
Olej před nanášením dobře promícháme. Běžný olej nanášíme hadříkem, který nezanechává vlákna. Pro nanášení můžeme použít i štětec či váleček nebo dokonce metodu stříkání. Zde ale počítejte s vyšší spotřebou. U menších předmětů lze použít i metodu máčení. Olej po povrchu dřeva rovnoměrně rozetřeme po celém povrchu. Vrstva oleje musí být dostatečně, aby se olej ihned nevsákl a zůstal na povrchu. Olej necháme vsakovat 5-20 minut (v závislosti na druhu oleje a dřeva). Poté je třeba přebytek oleje setřít čistým, suchým a savým hadříkem nebo savým papírem. Pokud z povrchu nadbytečný olej neodstraníme, mohou skvrny zaschnout a zkazit tak rovnoměrný hedvábný lesk. Olej schne 6-24 hodin nebo déle, podle druhu oleje, dřeva a okolních podmínek.

Olej po povrchu dřeva rovnoměrně rozetřeme po celém povrchu. Vrstva oleje musí být dostatečně, aby se olej ihned nevsákl a zůstal na povrchu. Olej necháme vsakovat 5-20 minut (v závislosti na druhu oleje a dřeva). Poté je třeba přebytek oleje setřít čistým, suchým a savým hadříkem nebo savým papírem. Pokud z povrchu nadbytečný olej neodstraníme, mohou skvrny zaschnout a zkazit tak rovnoměrný hedvábný lesk. Olej schne 6-24 hodin nebo déle, podle druhu oleje, dřeva a okolních podmínek.

Doporučujeme vám, abyste si magnetickou sílu i otestovali. Magnety, které chcete použít, musí být dostatečně silné na to, aby jeden magnet udržel alespoň 5 listů běžného kancelářského papíru. Pokud se to nepodaří, je magnet příliš slabý a měli byste si buď pořídit jiný typ magnetu: výborně drží magnety neodymové, které mají poniklovaný povrch, prodávají se v různých velikostech a tvarech s různou magnetickou silou.
Dalším řešením je přidat ještě jednu vrstvu magnetické barvy, abyste zajistili dostatečnou přilnavost i po nanesení vrchního nátěru.
Nejlepší způsob, jak nanést vrchní nátěr, je pomocí nového válečku nebo štětce, protože je velmi těžké z nářadí zcela odstranit zbytky magnetické barvy, a pokud byste je znovu použili, nejspíš by ve vrchním nátěru zanechávaly skvrny. Při výběru vrchního nátěru byste se měli vyhnout barvám, které nejsou odolné vůči mechanickému poškození, protože by je magnety mohly poškodit a zanechávat černé skvrny. Vhodnou barvu, která bude odolná vůči mokrému čištění a oděru, vám rádi doporučíme a namícháme v požadovaném odstínu.

Při nanášení oleje máčením dřevěný výrobek celý ponoříme a po 10-60 vteřinách jej postavíme tak, aby z něj olej stékal. I v tomto případě po 5-20 minutách zbytek oleje setřeme a povrch vyleštíme.
Dřevo je dobře chráněno v okamžiku, kdy už nenasává olej. Pro kvalitní ochranu a lepší odolnost doporučujeme po prvním nanášení po 24 hodinách postup alespoň jednou zopakovat. U poréznějších povrchů, resp. u měkčích druhů dřeva, doporučujeme i více aplikací oleje ve 24hodinových intervalech. Mezi jednotlivými nánosy povrch obrousíme jemně abrazivní houbičkou nebo hadříkem a pečlivě odstraníme veškerý prach. Použité hadříky, papír a jiné pomůcky ihned po použití umyjeme mýdlem a vodou nebo benzínem, bílým lihem či nitro ředidlem.

Spotřeba
Vzhledem k celá řadě faktorů ovlivňujících spotřebu oleje se spotřeba těžko určuje.
Záleží na druhu dřeva (u savějších druhů je spotřeba větší než u méně savých druhů, u měkčích druhů aplikujeme více nátěrů), kvalitě zpracování povrchu (u hůře zbroušených povrchů spotřebujeme pro plnohodnotnou ochranu větší množství nátěru než u hladkých, dobře zbroušených povrchů) a na suchosti dřeva. Když se olej přestane vsakovat do dřeva, je dřevo kvalitně chráněno.

Teplota a vlhkost při nanášení a schnutí
Olej nanášíme v teplotním rozmezí 15 až 25 °C a při relativní vlhkosti vzduchu 40-70 %.
Nanášení výrobku nedoporučujeme při teplotách nižších než 15 °C a relativní vlhkosti vzduchu vyšší než 75 %.
Za normálních podmínek (teplota kolem 20 °C a relativní vlhkost vzduchu 65 %) zasychá každá vrstva oleje zhruba 24 hodin. Při nižších teplotách a/nebo vyšší vlhkosti vzduchu se doba schnutí může prodloužit. Povrch je zcela vyschlý po 7 dnech.

Péče o naolejované povrchy
Povrch ošetřujeme vždy stejným výrobkem jako při prvním olejování. Interval péče závisí na druhu dřeva, mechanickém zatížení a vystavení vlhkosti.
Doporučujeme pravidelně kontrolovat kvalitu ochrany, kterou testujeme pomocí kapky vody. Pokud se kapka vsákne do dřeva, je třeba dřevo ošetřit. Matný vzhled povrchu také poukazuje na to, že je třeba znovu naolejovat.

Pro žádoucí konečný vzhled je opět důležitá příprava povrchu. Musíme jej rovnoměrně přebrousit a odstranit prach. Dřevo musí být před nanášením suché. Na takto připravený povrch naneseme olej a po nějaké době zbytek oleje setřeme. Dle potřeby postup po 24 hodinách opakujeme.

Doporučení na závěr
Pokud zapomeneme setřít nadbytečný olej a ten pak na povrchu zaschne, zůstanou nám na povrchu skvrny nerovnoměrného lesku, někdy i lepivé.

Chceme-li zaschlou vrstvu oleje odstranit z povrchu, je k tomu nejvhodnější nitro ředidlo. Předtím je však třeba zjistit, zda se tím ze dřeva nesmývají třísloviny, což by způsobilo změnu barvy dřeva a skvrnitost. Dřevo musí před dalším olejováním zcela uschnout.
V Králi barev vám nabídneme vhodný produkt, poradíme i s postupem jeho aplikace a zodpovíme veškeré specifické otázky, které se týkají vašeho konkrétního projektu.
Na prodejně máme taktéž ukázky aplikací s olejem, takže výsledný povrch po aplikaci můžete vidět na vlastní oči a přesvědčit se o kvalitě produktů.

Tipy a triky

[wpseo_breadcrumb] Terasa, zahradní a interiérový nábytek: jak impregnovat dřevěné povrchy olejem krok za krokem Příprava povrchuKvalitní rovnoměrné zbroušení dřevěného povrchu má klíčový význam pro dosažení konečné hladkosti a tím i uspokojivého konečného vzhledu prvku ošetřovaného olejem.Nerovnoměrné zbroušení způsobuje nerovnoměrné vsakování…

[wpseo_breadcrumb] Jak si doma vyrobit magnetickou stěnu? Měníte rádi a často obrázky, fotografie a jiné nástěnné dekorace? Jste zasypáni hromadami poznámek, lepíků a různých papírků? Nebo třeba jenom chcete objevovat nekonečné možnosti her na zdi s vašimi ratolestmi? Magnetický povrch vám…

[wpseo_breadcrumb] Pastelové barvy doma evokují jaro Dlouho panoval rozšířený názor, že pastelové barvy patří jenom do dětského pokoje. Naštěstí se tento způsob přemýšlení změnil. Pastelové barvy vtrhly do současných moderních interiérů, kde nabízejí širokou škálu možností.  Pastelové barvy nepatří do…

[wpseo_breadcrumb] Jarní projekt – renovace venkovního kovového plotu Projděte se po téměř jakékoli ulici a na některé zahradě určitě uvidíte kovový plot, případně venkovní schodiště nebo balkón. Zároveň si všimnete, že mnoho plotů nebylo zrenovovaných a jsou nedostatečně, případně vůbec…

[wpseo_breadcrumb] Jednoduchý způsob, jak vytvořit nádherný dětský pokoj K vytvoření kouzelného dětského pokojíku před příchodem nového člena rodiny toho moc nepotřebujete. Místo natírání celých stěn jasnými barevnými odstíny většinou k dosažení výjimečného efektu postačí troška kreativity. Při renovaci pokoje u kamarádů,…

[wpseo_breadcrumb] Milostný trojúhelník Když jsem chtěla v koutku svého domova trošku okořenit část bílé stěny trojúhelníkem, neměla jsem na mysli zrovna trojúhelník milostný. Myslela jsem na můj oblíbený geometrický tvar – trojúhelník. U trojúhelníku, coby symbolu, je také důležité, jakým…

[wpseo_breadcrumb] Jak obnovit houpací křeslo – nebo může být i ještě pěknější … Zatímco jsem přemýšlela do jakého dalšího projektu bych se pustila, zavolala mi kamarádka Tanja. Její nápad byl opravdu zajímavý. Chtěla dát synovci originální dárek na narozeniny –…

[wpseo_breadcrumb] Bylinková zahrádka trochu jinak Nedostatek prostoru neznamená, že si doma nemůžete vytvořit malou bylinkovou zahrádku. Sama mezi vášnivé zahrádkáře nepatřím, ale když jsem před několika dny na internetu narazila na zajímavé řešení, jak z dřevěné palety vytvořit domov pro…

[wpseo_breadcrumb] Šedivý dětský pokoj? Ano či ne? Vaší první odpovědí bude pravděpodobně ne, protože dětské pokoje mají hýřit všemožnými barvami – kromě šedé a černé. Jasně barevné zdi v kombinaci s dětským nábytkem, hračkami, povlečením a koberci, však mohou vyvolat…

[wpseo_breadcrumb] Prevence a odstraňování plísně na stěnách Častým problémem ve starších domech, vlhkých prostorách, nedostatečně odvětrávaných bytech a občas i na jiných místech, bývá výskyt plísně na stěnách. Plíseň navíc má tendenci rozšiřovat se na další povrchy, jako je dřevo, spáry…

Často kladené otázky

[wpseo_breadcrumb] Proč by dřevo mělo být ošetřeno a jak to správně udělat? Dřevo je živý organismus a zůstává jím i poté, co ho využijeme ke svým potřebám. Různé typy dřeva se při vystavení vlhkosti a změnám teplot v menší či…

Celý článek si rozbalíte kliknutím na jeho nadpis.