Tipy a triky

Král barev radí jak na to.

Barvy na beton a podlahy

Nerovnoměrné a uvolněné povrchové vrstvy je nutné z betonových povrchů odstranit. Plocha musí být zbavena nečistot, mastnoty, gumových šmouh a jiných skvrn.

 

Naši odborníci doporučují úpravu mechanickou cestou. Prach a drobné částice se musí odstranit pomocí vysavače nebo kartáče.

 

Na takto vyčištěné ploše musí být zřetelně viditelné póry a kapilární trhliny. Poté musí být praskliny, póry a nerovné části vyplněny vhodnou hmotou.

Interiérové barvy

U většiny natíraných stěn – ať už se jedná o běžné omítané zdivo, sádrokartonové příčky či podobné podklady – vystačíme s dobrou interiérovou disperzní barvou. Pokud ale půjde o sanované vlhké zdivo, musíme umožnit dostatečnou difúzi vodních par. Zde bychom měli volit minerální nátěry.

Barvy a Feng Shui

O termínu feng shui, označující tradiční učení původem ze staré Číny o životě v harmonii s okolní přírodou, už jste pravděpodobně slyšeli. Feng shui se doslova překládá jako „vítr-voda“ a učí nás, jak správně orientovat nábytek a jak vybavit pokoj tak, abychom dosáhli harmonie. Barvy, které souvisejí s pěti základními elementy – dřevo, oheň, země, kov a voda – také hrajou v tomto učení hlavní roli. Ty jsou plné pozitivní či negativní energie, známé jako chi. Podle zastánců tohoto učení by volba barev v prostoru neměla být čistě subjektivní; barvy by měly být zvoleny po analýze všech faktorů, majících na daný prostor vliv, pro dosažení souladu.

Krátká historie

Toto staré čínské učení vzniklo zhruba před 3 500 lety v malých vesničkách na Východě, kde lidé studovali strukturu Země a směr větru a vody, aby tak svá obydlí co nejlépe přizpůsobili pro přežití. Dobré feng shui by mělo zajistit hojnou úrodu, zdravé chovy dobytka a bohatý život. Západní kultura na toto dlouho pohlížela jako na nějaké pověrčivé praktiky, ale vnímání se mění a momentálně jde o neustále sílící trend v oblasti vytváření harmonie v obytných prostorách. V dnešní době je cílem dát průběh pozitivní energii nebo volnému proudění energie v našich obytných prostorách.

Feng-Shui

Vybírání barev

Odborníci využívají barvy, aby nasměrovali správně chi a dali tak vzniknout přínosným změnám v proudění energie v určitých částech našich domovů. To by mělo mít zásadní vliv na naši psychickou pohodu, vztahy a výkonnost. Při výběru barev je důležité řídit se harmonickým využitím pěti elementů a jejich kruhovým cyklem. Každý z pěti základních elementů má své vlastní barvy, které u každého daného elementu vytvářejí a šíří energii, neboli chi.

  • Dřevo– modrá, zelená
  • Oheň – červená
  • Země – žlutá
  • Kov – bílá, béžová, stříbrná
  • Voda – tmavě modrá, černá

Účinek jednotlivých barev

ZELENÁ je barvou dřeva, Východu a růstu. Symbolizuje vegetaci, růst a vitalitu. Proto je spojována se životem a přírodou. Je barvou míru, rovnováhy a ekologie. Zelená může mít teplou i chladivou povahu, v závislosti na zvoleném odstínu. Lze ji používat pro propojení s přírodou nebo k vytvoření klidného místa k odpočinku, k podpoření něčeho nového a také k tomu, abyste se cítili stále mladí. Je vhodná do téměř všech prostor a domovů.

Odstín G12-6 podle barevného vzorníku HGMIX

ČERVENÁ barva ztělesňuje sílu a energii. Může symbolizovat nebezpečí nebo radost, přitahuje pozornost a vytváří pocit tepla. Je nejteplejší ze všech barev, patří k Jihu a vyznačuje se divokou energií. Evokuje vášeň a spontánnost, ale musí se používat s rozmyslem. Neměla by se používat v prostorách, kde se vyskytují starší či nemocní lidé a v průchozích prostorách, jako jsou chodby a čekárny. Červená se používá ke zvýšení energie, důvěry a pro podporu motivace.

Odstín R24-6 podle barevného vzorníku HGMIX

MODRÁ je barvou vodního živlu, zimy a přísluší k Severu. Vyznačuje se důvěrou, bezpečím a touhou po vědění, a symbolizuje také vše neznámé a neobjevené. Lze ji používat pro vytvoření záhadné atmosféry, pro vyjádření zvídavosti a vážnosti, a pomáhá také při meditaci. Neměla by se používat v dětských a studených pokojích. Pokud se zkombinuje s další barvou je rovněž vhodná ke studiu.

Odstín B20-7 podle barevného vzorníku HGMIX

PURPUROVÁ náleží k elementu ohně a k Jihu. Kombinuje studený a teplý protipól a není tak výrazná jako červená. Je často spojována se spiritualitou a má relaxační účinky. Divokou energii purpurové, která je spíše jin, lze využít v mnoha místnostech, jako je kuchyně, jídelna a obývák, dokonce i v ložnici (ale v klidnějším tónu), studovně nebo dětském pokoji.

Odstín V25-7 podle barevného vzorníku HGMIX

ORANŽOVÁ má prý širokou škálu hojivých vlastností, dodá vám optimismu a vyvolává důvěru a chuť k jídlu. Patří k elementu země a Jihozápadu a Severovýchodu. Obecně je vhodná do jídelny a obýváku, kuchyně a chodby.

Odstín O02-6 podle barevného vzorníku HGMIX

ŽLUTÁ je barvou slunce a ztělesňuje nadbytek. Je spojována s inteligencí a symbolizuje toleranci a trpělivost. Lze ji použít pro oživení prostor, zlepšení nálady, stimulaci myšlenek a podpoření zvídavosti. Žlutá symbolizuje, mimo jiné, moudrost, radost a štěstí. Měli byste se jí vyvarovat v malých či uzavřených místnostech a v ložnici. Je vhodná do dětských pokojů, jídelny, kuchyně a chodby. Jasně žlutá pročišťuje mysl, takže je ideální do školních tříd.

Odstín Y01-7 podle barevného vzorníku HGMIX

BÍLÁ symbolizuje čistotu, víru a nevinnost. Patří k elementu kovu a náleží k Západu a Severozápadu. Lze ji použít k podpoření čistoty a nevinnosti a k projevení upřímnosti. Měli byste se jí vyvarovat v chladnějších místnostech a v uzavřených a pracovních prostorách. Je vhodná do některých studoven, ložnic a koupelen.

Odstín W09-4 podle barevného vzorníku HGMIX

Výběru správných barev pro vytvoření co nejlepšího pocitu dosáhnete kombinací jejich vlastností, energií a synergií. Zveme vás, abyste si prohlédli naši širokou škálu odstínů interiérových barev na našem novém vzorníku barev, kde si můžete vybrat barvu, která bude nejvhodnější do vašeho domova a která nejlépe zdůrazní vaši osobnost.



I když jde o „pouhý“ nátěr stěn, každá místnost má své požadavky a specifika.

 

V obytných místnostech, kde se nejvíce zdržujeme, bychom měli nejvíce dbát na estetickou stránku a na zdravotní nezávadnost. Volíme proto barvy, které tónujeme do vybraného odstínu a které dobře kryjí. Pro naše zdraví budou nejvhodnější barvy uvolňující do vzduchu minimum emisí. Volba by tedy měla padnout na barvu bez emisí a rozpouštědel nebo ještě lépe na barvy ze skupiny Wellness, které samy dokáží aktivně přispívat ke zdravému životnímu prostředí, například likvidací formaldehydu uvolňujícího se z dřevotřískového nábytku.

 

V kuchyních, prádelnách a koupelnách musíme počítat s vyšší vlhkostí, která s sebou nese i vyšší nebezpečí tvorby plísní. Do tohoto typu místností volíme barvu, která obsahuje biocidní složky a brání usazování plísní. Z negativního působení na lidské zdraví nemusíme mít strach, naše biocidy jsou pevně fixovány v barvě a do vzduchu se neuvolňují.

 

Schodiště, předsíně a chodby jsou prostory s vyšším pohybem, a tedy s vyšší možností mechanického poškození malby či jejího znečištění. Zde bychom měli volit takový nátěr, který má větší odolnost proti otěru a v případě znečištění jej lze umýt.

Jiný kraj jiný mrav, to platí i v případě nátěrů vnitřních stěn. Například drobný kamínek štukové omítky, na který jsme u nás většinou zvyklí, by ve Švýcarsku neobstál. Všem požadavkům lze vyhovět vhodnou volbou materiálu, pro všechna přání lze nalézt ideální řešení. Další kategorií je volba barevného odstínu. Zde již prakticky nejsou žádné limity a lze si vybrat z tisícových kolekcí.

 

Jen jedna poznámka k často přeceňované „bělosti“ barvy: tento údaj porovnává v procentech odstín barvy s etalonem, kterým je síran barnatý, a mnozí výrobci se zbytečně předhánějí v tom, kdo dosáhne vyššího čísla. Přitom ale většina vzorníků obsahuje několik odstínů bílé. Požadujte ten konkrétní odstín, který se vám líbí.

Vzpomínáte si, kolikrát jste úplně přemalovali místnosti ve Vašem domě nebo bytě? Pokud ne, pak to asi už párkrát bylo.

Barvy, které nás obklopují, mají často vliv na náš pocit pohody, a proto je třeba je obzvláště důkladně vybírat zejména v místnostech, kde trávíme většinu svého času. Přestože jsou dnešní nátěry velmi kvalitní, každý ví, co všechno se může na stěně objevit – hlavně, když se do práce pustí děti. I tentokrát mě poprosila kamarádka o pomoc – její fialové stěny v obýváku kombinované s vybledlou žlutou barvou už přímo volaly po renovaci. A navíc tam zanechaly svou nesmazatelnou stopu i její děti.

Přáním mladé rodiny, která v tomto bytě žije, bylo oživit ho v nějakém světlém odstínu. Nejprve ho chtěli natřít celý na bílo, ale přesvědčila jsem je, že je byt dostatečně světlý, a že v záplavě bílé barvy zvládne i kapku hnědé. A podařilo se mi to! S pomocí barev od Krále barev je to možné!

Největší výzvou bylo překrýt těžkou tmavě fialovou barvu. Když se nám to povedlo, prostory byly okamžitě „světlejší“ a také příjemnější. Tentokrát se jednalo o docela rozsáhlou plochu, proto jsem váleček svěřila do mužských rukou. Když mistři dokončili poslední detaily své práce a barva zaschla, vstoupila jsem na scénu já. Věnovaly jsme se s kamarádkou hlavně jídelnímu koutu, který pro její rodinu představuje srdce domova. Rozhodly jsme se mu dát zvláštní význam pomocí fotografií s rodinou a přáteli.

Barevné trendy čím dál více diktují používání silných a intenzivních barevných odstínů, které při nanášení představují skutečnou výzvu, potenciálním problémům se však dá předejít dodržením několika jednoduchých triků.

Barvy, které se v zásadě vyznačují dobrou kryvostí, mají bílou barvu nebo pastelové odstíny. Kromě vysoce kryvého bílého pigmentu (oxid titaničitý) také obsahují velký díl plniv, která napomáhají větší tloušťce nátěru a zvyšují tím jeho kryvost. Totéž však nelze říct o intenzivních barevných odstínech, jako jsou zářivě červená, oranžová, žlutá nebo žlutozelená, u nichž jsou barevné rozdíly podkladu často znatelné i po nanesení několika vrstev nátěru, obzvláště, pokud je postup prováděn nesprávným způsobem.

Při volbě výrazných a intenzivních barev je nutné brát v potaz i jejich fyzické vlastnosti, a měli byste počítat i s nižší kvalitou kryvosti nátěru. Plniva, která zlepšují kryvost nátěru, jsou u výrazných barevných odstínů používána ve velmi omezeném množství. Každé plnivo má ve skutečnosti svou vlastní „barvu“, což může mít vliv na intenzitu barevného odstínu vrchního nátěru. Malíři tento problém řeší tak, že nejprve nanesou vysoce kryvou základní barvu v pastelovém odstínu ve stejné barvě jako je požadovaný konečný barevný odstín. 

Kromě bílého, polo-bílého či transparentního odstínu, jsou některé nátěry, jako Spektra PREMIUM či VINYL k dispozici i v červené nebo žluté barvě. Jelikož má samotný barevný základ dobrou kryvost, k dosažení krásného vrchního nátěru s dobrou kryvostí většinou postačí dvě vrstvy požadovaného odstínu.

Pokud chcete, aby stěny zářily sluníčkově žlutou barvou, použijte jako základní nátěr pastelově žlutý odstín.To je jediný způsob, jak tato barva vynikne ve svém skutečném odstínu. Bez základního nátěru v pastelových barvách nebude možné ani po opakovaném nanášení dosáhnout dostatečné kryvosti.

Kromě špatné kryvosti se na stěně po kontaktu s ostrým předmětem mohou objevit i bílé škrábance nebo tzv. „popsaný efekt“, zejména malujete-li výraznými barvami.

Pigmenty v lesklých nátěrech jsou obklopeny pojivem, zatímco pigmenty v matných nátěrech leží volně na povrchu, což může v případě poškrábání způsobit to, že se odhrnou a budou vidět bílá plniva. Abyste předešli „popsanému efektu“, doporučujeme u intenzivních barevných odstínů používat lesklé nátěry. Dokonce i u hedvábně lesklých nátěrů, jako je Spektra VINYL polomat k tomuto problému už nedochází. Nátěry s matným vzhledem mohou být ošetřeny Spektra DEMOFLOK lakem. Jde o transparentní nátěr s vysokým obsahem pojiv, která zakryjí pigment a ochrání nátěr proti poškrábání.

Natírání výraznými barevnými odstíny vyžaduje určité zkušenosti, není však nutné se výrazným odstínům zcela vyhýbat. Vyberte si lesklý nátěr a naneste základní pastelovou barvu v požadovaném odstínu, který je podobný barevnému odstínu, kterého byste chtěli dosáhnout, nebo zvolte odstín na bázi barvy. Nechte stěny zazářit novým svěžím vzhledem a staňte se součástí jejich nového příběhu.

Častým problémem ve starších domech, vlhkých prostorách, nedostatečně odvětrávaných bytech a občas i na jiných místech, bývá výskyt plísně na stěnách. Plíseň navíc má tendenci rozšiřovat se na další povrchy, jako je dřevo, spáry mezi dlaždicemi a na další místa v domě. Plíseň je velmi nevítaným jevem, ať už z hlediska zdravotního či estetického – a proto by měla být co nejdříve odstraněna. Připravili jsme pro vás pár užitečných tipů a triků, jak si s plísní u vás doma poradit.

Co je plíseň a jak vzniká?

Odhaduje se, že existuje až 250.000 druhů plísní, z nichž až stovku lze najít v našich domácnostech. Jedná se o mikroskopické houby, které tvoří vlákna nazývající se hyfy. Ty se šíří po povrchu a prorůstají až k omítce. Množí se pomocí spór, které se velmi rychle šíří vzduchem, vytvářejí nové kolonie a nová ohniska infekce.

Nanášení barvy přímo na  zasažená místa se nedoporučuje, protože plíseň se bude po povrchu šířit i nadále, až k nové, svrchní vrstvě nátěru, který také poškodí. To může způsobit popraskání nátěrového filmu, plíseň se objeví znovu, a navíc se vytvoří ošklivé, černé, hnědé nebo jinak zbarvené skvrny, v závislosti na typu plísně.

Kromě nepěkného estetického vzhledu je plíseň navíc i extrémně nebezpečná pro zdraví. Při nadechování se mohou spóry poletující ve vzduchu hromadit v nose, nebo dokonce i v plicích. Sice se ještě neprokázalo, že by tyto spóry měly vážný patogenní vliv na člověka, ale u citlivých osob, zejména pak u osob se sklonem k alergiím, mohou způsobit zdravotní problémy.

Pro vytvoření plísně v našich domovech existuje několik podmínek a příčin; hlavním důvodem je nadměrná vlhkost v místnosti, většinou způsobená kombinací nevhodné konstrukce, nedostatečného větrání či nevhodného vytápění v dobře izolovaných budovách. Dalšími přičinami mohou být trhliny ve zdi, povrchy, které během stavby domu dostatečně nezaschly, a také kondenzace vody na zdi. Tento typ plísně může být způsoben i organickými hmotami na stěnách, jako jsou např. cukry, celulóza, škrob, bílkoviny a tuky (ty mohou být obsaženy i v samotném nátěru), vodou ve formě kondenzace či vodní páry, v kombinaci s kyslíkem nebo  nízkými teplotami.

Toto jsou optimální podmínky pro relativně rychlou tvorbu plísní, které se obvykle vyskytují v místnostech, jako jsou kuchyně, koupelny a provozní místnosti, a různé průmyslové prostory, jako jsou  jídelny,  velkokapacitní kuchyně, pekárny, pivovary,  masokombináty, …

Efektivní odstranění plísní

Před odstraněním plísně musíte nejprve identifikovat hlavní příčinu – může to být stavební defekt, např. špatná tepelná izolace. Plíseň se také často vytvoří po výměně oken, protože nová okna výrazně lépe těsní, což způsobuje horší odpařování vody z místnosti. Důkladné větrání místností s vyšší vlhkostí (vaření, sprchování, mytí, sušení, apod.) je proto velmi důležité. Prvním krokem je odstranit a zničit stávající plíseň. Druhým je zajištění dlouhodobé ochrany povrchů proti opětovnému  vzniku plísní.

Pro odstranění již vzniklé plísně doporučujeme SPEKTRA biocidní prostředek SANITOL, kterým natřete  zasažené povrchy. V případě vážného napadení plísněmi jej doporučujeme používat v neředěné verzi. U lehčího zasažení  prostředek nařeďte dle pokynů na obalu. Je důležité natřít i okolí místa napadeného plísní, jelikož pouze takto lze zaručit její trvalé  odstranění. Pro lepší výsledky doporučujeme proces zopakovat. Když je stěna suchá, plíseň mechanicky odstraňte. Nikdy plíseň neodstraňujte před nanesením přípravku, jelikož by se tím spóry rozšířily vzduchem po okolí a způsobily novou infekci. Po tomto kroku stěnu natřete jakoukoli interiérovou barvou.

Pro preventivní a dlouhotrvající ochranu doporučujeme do barvy přidat ještě ochranný přípravek SPEKTRA Ochrana proti plísni ZP. Ten obsahuje biocidní činidlo, které se pomalu uvolňuje směrem k povrchu nátěrového filmu, což zabraňuje vzniku plísní a řas. Důkladně vmíchejte jeden litr přípravku do 15 litrů barvy. Tímto způsobem lze dosáhnout antimikrobiální ochrany ve všech barvách s odstíny v rámci systému HGMIX. Kombinace obou těchto produktů vás před plísní ochrání po mnoho let, i když to samozřejmě závisí i na podmínkách v místnosti.

Pokud je plíseň důsledkem nesprávné konstrukce stavby, řešení formou montáže či opravy tepelné izolace často není možné. V těchto případech nabízíme jednoduché a dostupné řešení – vyrovnávací hmotu pro tepelnou izolaci SPEKTRA vnitřní tmel TERMO, který používáme k ošetření interiérových stěn. Ty pak natřeme termoizolačním nátěrem SPEKTRA Termo Top. Oba produkty obsahují duté skleněné kuličky nebo plniva, která vzhledem ke svému složení vytvářejí tepelnou bariéru a zabraňují kondenzaci vody a tvorbě plísně. Důsledkem toho jsou stěny příjemnější a teplejší na dotek, a místnost je světlejší, protože minimálně 90 % světla se od nátěru odráží. Nátěrový systém také poskytuje částečnou zvukovou izolaci a díky skleněným kuličkám i dobrou mechanickou odolnost. Odrážení infračerveného záření je u tohoto systému také vyšší, a proto je velmi vhodný pro infračervené topné systémy. Všechny tyto vlastnosti zabraňují tvorbě plísní a také snižují náklady za vytápění,  klimatizování, svícení a koneckonců i za opravy povrchů stěn.

Vaší první odpovědí bude pravděpodobně ne, protože dětské pokoje mají hýřit všemožnými barvami – kromě šedé a černé. Jasně barevné zdi v kombinaci s dětským nábytkem, hračkami, povlečením a koberci, však mohou vyvolat spíše chaotický efekt a následně tím daný prostor opticky zmenšit.

Ale nedělejte si starosti. Dítě se naučí rozeznávat barvy i bez toho, aby bylo obklopeno stěnami v barvách duhy. Dětský pokoj se rychle zaplní barvami, což nám umožní volit pro stěny klidnější odstíny – nebo dokonce i jedinou barvu pro všechny stěny v pokoji. Kromě bílé jsem pro tento projekt vybrala také – šedou!

Stěna v dětském pokoji před renovací

Inspiroval mne dětský hrneček s motivem černého obláčku. V hlavě jsem si kreslila velký oblak přes půlku stěny. Má kamarádka, matka rok a půl starého prcka jela k moři a svěřila mi klíče od svého bytu. „Můžeš tady provádět cokoli, jen to nepřeháněj s příliš mnoha barvami,“ upozornila mě. Hm, jako kdyby uměla číst mé myšlenky…

Pro obláček v dětském pokoji jsem zvolila interiérovou barvu SPEKTRA Extra v odstínu G164 ze vzorníku barev Monicolor Nova. Nejprve bylo nutné stěnu osvěžit vrstvou bílého nátěru. Zvolila jsem SPEKTRA Extra, jelikož je kromě matného efektu také odolná na mokré čištění – což je do dětského pokoje ideální. Když vrstva bílé barvy vyschla, načrtla jsem si šedou křídou křivky velkého, nadýchaného obláčku.

Křídu jsem zvolila proto, že se dá snadno smazat. Potom jsem použila zkosený štětec, abych namalovala obrysy obláčku. Tento typ štětce je ideální i pro kreslení velmi přesných linií. A potom už mi zbývalo jen vymalovat obsah obláčku. Štětec jsem nahradila středně velkým válečkem. Ani tentokrát jsem žádného malíře-natěrače nepotřebovala! Jsem docela zběhlá v práci s válečkem, ale stejně se mi vždycky povede ušpinit oblečení pár kapkami barvy – ale pokud si pospíšíte, dá se barva smýt vodou.

Ani jsem se nenadála a pokoj zdobí obláček. Světle šedou lze vždy kombinovat s pastelovými barvami. V pokoji bude brzy hromada pestrobarevných předmětů, takže šedá barva v kombinaci s černými detaily bude působit uklidňujícím dojmem.

Stěna v dětském pokoji po renovaci

Odstranila jsem z pokoje předměty, které malý klučina nebude potřebovat a trošku jsem přeskládala nábytek, aby byl prostor vzdušnější. Na šedý obláček jsem přidala slova „Sladké sny“ a připevnila dva háčky na zavěšování fotografií. Zmrzlina na nočním stolku v noci slouží jako lampička. Všechny ostatní doplňky jsou také v odstínech šedé, bílé a černé.

Pokoj je jednoduchý a klidný, ale zachovává si dětskou hravost, což bude v příštích několika dnech ještě zřetelnější. Takže, šedivý dětský pokoj? ANO!

K vytvoření kouzelného dětského pokojíku před příchodem nového člena rodiny toho moc nepotřebujete. Místo natírání celých stěn jasnými barevnými odstíny většinou k dosažení výjimečného efektu postačí troška kreativity. Při renovaci pokoje u kamarádů, kteří čekají dvojčata, byla stěna před nedávnem přetřena bílou barvou, takže jsem ji nemusela natírat znovu.

Potřebné náčiní:

  • ochranný povoskovaný papír k zakrytí podlahy
  • ochranná páska
  • dvě tužky a provázek
  • štětec vyrobený z přírodních vláken s měkkými a zkosenými štětinami (pro snadnější a přesnější nakreslení kruhů)
  • hadr

Dokonce i malé množství barvy stačilo k tomu, aby prostor získal nový charakter – veselejší a daleko hravější. Při kreslení kruhů jsem použila osvědčenou jednoduchou metodu – přivázala jsem k jedné tužce provázek, stanovila si průměr kruhu a na druhý konec provázku přivázala další tužku, s níž jsem pak na stěnu kreslila kruhy. Délku provázku jsem pak přizpůsobovala velikosti různých kruhů podle momentální inspirace.

Vezměte si k ruce pomocníka, abyste měli jistotu, že kruhy nakreslené tužkou budou opravdu kulaté. Když byly všechny kruhy na stěnách hotové, nastal čas vyřádit se s barvami. Nejprve jsem vybrala barvy na kruhy a precizně obkreslila obrys tužky štětcem, a teprve poté jsem vybarvila vnitřek kruhu.

Je těžké popsat barevné odstíny, které jsem vybrala, jelikož se jejich barva v průběhu dne mění v závislosti na měnícím se denním světle. Použila jsem Helios interiérovou barvu, Spektra Extra, která má vynikající kryvost, snadno se nanáší a je také ekologicky i spotřebitelsky nezávadná. A co je nejlepší, pokud se na stěně objeví skvrna, což se v dětských pokojích stává docela často, lze ji snadno setřít vlhkým hadříkem.

Pokoj je vybaven krásnou starou dřevěnou židlí a dekorativním nápisem vytvořeným Tessarol akrylátovým emailem. Email na vodní bázi je bez nepříjemného zápachu, rychle zasychá a je přímo určen k natírání předmětů, jako jsou dětské hračky.

Nově navržený dětský koutek teď působí daleko čistěji a není barevně přeplácaný, musíme totiž brát v úvahu fakt, že se brzy stane domovem oblíbených dětských  hraček, které do pokoje vnesou ještě více barev a budou růst společně s dětmi.

Když jsem chtěla v koutku svého domova trošku okořenit část bílé stěny trojúhelníkem, neměla jsem na mysli zrovna trojúhelník milostný. Myslela jsem na můj oblíbený geometrický tvar – trojúhelník. U trojúhelníku, coby symbolu, je také důležité, jakým směrem ukazuje. Ale to pro mne tentokrát nebylo důležité – přitahoval mne pouze jako dekorace na stěně.

Jak nejsnadněji a nejrychleji se dají na stěnu kreslit trojúhelníky? Takhle!

Jako základ jsem zvolila vysoce krycí nátěr Helios PREMIUM. Použila jsem tři světlejší odstíny mých oblíbených barev: lososové, šedé a mátové. Vybrala jsem si je ze vzorníku barev Helios. Je dobré mít na zřeteli, že odstín barevných vzorků je vždy světlejší, než skutečný, suchý nátěr na stěně.

Použila jsem nejužší maskovací pásku a vytvořila na stěně pavučinu trojúhelníků. Skvělou věcí na tom je, že pro tohle nepotřebujete disponovat žádnými matematickými znalostmi – můžete se nechat vést jen svou představivostí. Jen je nutné, aby linie byly rovné.

Pro nanášení barvy jsem zvolila nejmenší váleček, jelikož i samotné trojúhelníky jsou malé. Když natíráte hladké povrchy, postačí jen jedna vrstva barvy. Když barva vyschla, odstranila jsem ochrannou pásku. Pokud se náhodou dostane troška barvy na bílý podklad, dá se to jednoduše opravit pomocí malého štětečku a trošky bílé barvy.

Trojúhelníky se vyvedly a dodaly stěně nový zajímavý ráz, který si může udělat každý. Jelikož se jedná o drobný detail v kombinaci jemných barevných odstínů, je takový „módní doplněk“ vhodný i do předsíně, obýváku, ložnice, nebo pracovny.

Zamilovali jste se také? Tuto malou přeměnu stihnete provést klidně během nějakého deštivého dne!

Barvy na dřevo, lazury, laky a oleje

Zatímco jsem přemýšlela do jakého dalšího projektu bych se pustila, zavolala mi kamarádka Tanja. Její nápad byl opravdu zajímavý. Chtěla dát synovci originální dárek na narozeniny – houpací křeslo, které používala ona i její matka,  jako děti. A protože jde opravdu o krásný nápad – křeslo, které se dědilo z generace na generaci, rozhodla jsem se pro jeho obnovu. 🙂

PŘÍPRAVA POVRCHU

Na některých částech křesla byl ještě starý nátěr a dokonce na opěradle zůstala i modrá barva. Použila jsem brusnou houbu, za pomocí které jsem odstranila barvu z křesla.

Po vlastní zkušenosti doporučuji, abyste si podlahu přikryli zakrývací folií a na ruce si navlékli ochranné rukavice. Vaše ruce to jistě ocení.

Po broušení jsem křeslo očistila vlhkým hadříkem, abych odstranila všechny nečistoty. Je to jeden z nejdůležitějších kroků, aby byl výsledek opravdu dokonalý.

Na začátek je velmi důležité použít základní nátěr. V tomto případě jsme zvolili Tessarol akrylovou základní barvu na dřevo. Barva je bez zápachu a zároveň zabezpečí dodatečnou ochranu dřeva a lepší přílnavost vrchního nátěru. A potom už jen vybereme ten správný odstín. Já jsem zvolila jemný pastelový odstín, které se dokonale hodí do dětského pokoje.

Jakmile je základní nátěr suchý, aplikujeme první vrstvu vrchního nátěru Tessarol akrylový email.

Tessarol akrylový email rychle zasychá, je šetrný k životnímu prostředí a lehce se s ním pracuje. Kromě toho, má i další výhodu, že je bez zápachu a tak jsem mohla natírat přímo v interiéru. Po zaschnutí prvního nátěru jsem aplikovala ještě jednu vrstvu a křeslo se změnilo k nepoznání.

Pastelová modrá barvy houpacího křesla se perfektně hodí do dětského pokoje. A výsledek se líbí nejen mně, ale i jemu.

Nedostatek prostoru neznamená, že si doma nemůžete vytvořit malou bylinkovou zahrádku. Sama mezi vášnivé zahrádkáře nepatřím, ale když jsem před několika dny na internetu narazila na zajímavé řešení, jak z dřevěné palety vytvořit domov pro bylinky, rozhodla jsem se tento originální nápad sama realizovat. Poprosila jsem o pomoc kamarádku, protože pracovní víkend je vždy dobrou příležitostí, jak strávit nějaký čas pohromadě, a slunečné jarní dny přímo vybízejí k tomu stát se profesionálním kutilem.

Dřevěná paleta určená na vyhození může být i velmi užitečná věc. Mějte oči na stopkách, protože tento zapomenutý poklad můžete najít třeba hned za rohem nebo u sousedů. A sousední dům bylo přesně to místo, kde jsem našla tu svojí, a oni byli tak hodní, že mi ji přenechali.

1.) Před použitím palety je nejprve nutné ji očistit a zbrousit, aby byl povrch hladký. Na práci s bruskou jsem si dala docela záležet, jelikož jsem chtěla, aby byl povrch co nejhladší. Paletu lze zbrousit také ručně, ale trvá to déle.

2.) Odstraňte z palety dvě úzké laťky.

3.) Odstraněné laťky umístěte na druhou stranu, čímž vytvoříte brázdy pro rostlinky.

4.) Než paleta získá svou novou dekorativní funkci, je nutné ji vhodně ošetřit. Nejprve jsem dřevo natřela BORI impregnací s biocidem W, abych ho ochránila před dřevokaznými škůdci.

5.) Následující den jsem „brázdy“ zakryla tlustou fólií, kterou jsem pomocí sešívačky připevnila k okrajům. Bylinky a květiny už se nemohly dočkat, až se ocitnou ve svém novém domově.

6.) Když impregnační nátěr zcela zaschl (před nanesením lazury se doporučuje počkat 24 hodin), pustila jsem se do natírání dřeva BORI gelovou lazurou. Jelikož jsem chtěla, aby dřevo bylo tmavé, zvolila jsem ze šesti dostupných odstínů týkový odstín. BORI gelová lazura je nový produkt v nabídce produktů Helios a vyznačuje se speciální gelovou strukturou, která umožňuje rychlé a snadné nanášení nátěru bez stékání kapek. Díky specifickým vlastnostem gelové lazury ji před použitím není nutné míchat. Při nanášení první vrstvy nátěru se mi začaly sbíhat sliny, jelikož lazura se svým vzhledem důvěrně podobá čokoládovému pudinku.

7.) Zatímco lazura zasychala, vložila jsem na dno korýtka několik oblázků, pak jsem do prostředka nasypala trochu půdy, přidala bylinky a květiny a další vrstvu půdy.

8.) Už jsem se nemohla dočkat, až svou minizahrádku umístím na nějaké klidné místo za rohem, kde stín vinné révy představuje ideální místo pro čtení a pikniky. A to místo teď bude ještě zajímavější, když si budu moct sbírat své vlastní čerstvé bylinky přímo ze zahrádky.

 

Dřevo je živý organismus a zůstává jím i poté, co ho využijeme ke svým potřebám. Různé typy dřeva se při vystavení vlhkosti a změnám teplot v menší či větší míře nafouknou nebo naopak scvrknou. Ultrafialové paprsky rozkládají lignin ve dřevě, které následkem toho šedne, tvrdne a vysušuje se. Je napadáno dřevokazným hmyzem a rostlinnými mikroorganismy, z nichž ty nejškodlivější pro naše životní prostředí představují dřevokazné houby, hnědá hniloba a modrá plíseň. Neošetřené dřevo rychleji stárne a ztrácí na své kvalitě a estetické hodnotě, a proto je velmi důležité správně připravit povrch a zvolit vhodný nátěrový produkt.

Pro natírání si vyberte slunečný den bez hrozícího deště nebo mlhy, jelikož vyšší vlhkost vzduchu může mít negativní dopad na zasychání povrchu. Doporučujeme předměty nenatírat ráno, když jsou ještě pokryté rosou, ale raději počkat, až uschnou a zahřejí se na okolní teplotu. Mastnotu a podobné nečistoty před natíráním odstraňte vhodným čisticím prostředkem nebo ředidlem. Staré odlupující se nátěry byste měli mechanicky zcela odstranit pomocí odstraňovače nátěrů nebo pomocí horkého vzduchu. Pokud byste nátěr chtěli obnovit, měli byste povrch důkladně očistit a zbrousit. Dřevěné prvky, zejména ty, které jsou umístěny venku nebo na vlhkých místech, je nutné ošetřit impregnačním přípravkem poskytujícím ochranu proti biologickým vlivům, aby nebyly napadeny dřevokaznými škůdci. Samotná impregnace však neposkytuje odpovídající ochranu dřeva. Po nanesení impregnačního přípravku musí být dřevo vždy natřeno ještě vrchním nátěrem, který nabízí dostatečnou ochranu proti vlivům počasí.

Vrchní nátěry chrání a dekorují dřevo a zcela zakryjí jeho texturu, a jsou proto vhodné pro dekoraci méně kvalitních nebo poškozených druhů dřeva, pro renovaci starého jednoduchého nábytku, oken, dveří a plotů. Vyznačují se snadným používáním, rychlým zasycháním, odolností, a protože jsou vhodné k ochraně dřeva a je možné vybírat z mnoha barevných odstínů.

Lazury jsou naopak transparentní nátěry, které tvoří na povrchu tenkou, transparentní elastickou vrstvu. Transparentní mikropigmenty pronikají do dřeva spolu s pojivem, chrání ho proti vlivům okolního prostředí, a přitom ho konzervují a podtrhují jeho přirozenou texturu. Voděodolné látky zabraňují pronikání vody do otevřených pórů dřeva a tím pádem i vzniku prasklin a nafukování dřeva. Tónované tenkovrstvé lazuryv několika dřevěných barevných odstínech také  slouží i jako mořidlo pro dřevo a představují tím pádem skvělý podklad pro lakování. K ochraně dřeva na místech vystavených slunečnímu záření doporučujeme barevné odstíny střední intenzity, jelikož se tím prodlouží trvanlivost nátěru a ochrana ošetřovaného předmětu.

Pro zachování vlastností dřeva doporučujeme pravidelně kontrolovat všechny dřevěné povrchy. V běžných podmínkách stačí dřevo kontrolovat jednou ročně. Je však zapotřebí věnovat zvláštní pozornost vodorovným povrchům, které jsou náchylnější k povětrnostním vlivům. Je také nutné zdůraznit, že dřevěné povrchy orientované na jih a na západ jsou náchylnější k poškození než ty na severní či východní straně.

Zvláštní pozornost byste také měli věnovat dřevěnému nábytku poškozenému krupobitím, jelikož si u něj poškození všimneme teprve v momentě, kdy se poškozené místo začne barvit do šeda nebo je napadeno modrou plísní. V takových případech doporučujeme ošetřit poškozené místo lazurovým nátěrem (např. bezbarvým). Poté by měla co nejrychleji následovat kompletní obnova nátěru.

Rady, jak postupovat a jak vybrat vhodný nátěr:

  • zvolte správnou lazuru či vrchní nátěr pro produkt, který se chystáte natřít, a berte přitom v potaz vlastnosti produktu a pokyny na obalu; berte v potaz také podmínky, jakým je produkt vystaven;
  • při natírání nadstřešení a dřevěného obložení doporučujeme ošetřit dřevo z obou stran, abyste dosáhli lepší prostorové stability;
  • bezbarvé lazury bez UV filtrů propouštějí hodně ultrafialových paprsků, které rozkládají lignin ve dřevě, následkem čehož dřevo šedne; nedoporučujeme je proto používat jako samostatný nátěr pro dřevo v exteriérech;
  • při obnově starých lazurových nátěrů zvolte světlejší odstín, než byl ten původní, nebo smíchejte původní odstín s bezbarvým nátěrem vhodné kvality;
  • pokud je to možné, měly by být natírané předměty ve vodorovné pozici;
  • napevno připevněné předměty by měly být natírany ve směru zezadu dopředu a zespoda nahoru (např. ploty);
  • před nanesením každé další vrstvy produkt důkladně promíchejte;
  • jelikož typ dřeva výrazně ovlivňuje konečný odstín, doporučujeme výrobek nejprve otestovat na malém vzorku dřeva, které se chystáte ošetřit či natřít;
  • zkoušku před natíráním proveďte i na menší části starého nátěru, abyste zjistili, zda se nová lazura v té staré rozpustí či změkne nebo ne;
  • barvu nanášejte v několika tenkých vrstvách a v časových intervalech uvedených v pokynech;
  • při natírání velkých povrchů natřete celý povrch najednou – nepřerušujte práci;
  • počet vrstev nátěru lazurou má vliv na konečný odstín – po každé další vrstvě odstín ztmavne;
  • všechny skvrny, které se objeví během natírání, odstraňte pomocí NITRO nebo TESSAROL ředidla, dokud je nátěr čerstvý;
  • náčiní omyjte ihned po použití pomocí vhodného rozpouštědla (vodou nebo ředidlem).

Časté chyby při ošetření dřeva a příčina jejich vzniku:

  • špatné přilnutí nátěru – nedostatečně očištěný či mastný povrch 
  • hrubý povrch – při nezbroušení dřeva nebo první vrstvy (impregnace či lazury)
  • nátěr praská, jsou v něm praskliny a dlouhé úzké trhliny – nátěr byl nanesen v jedné tlusté vrstvě
  • odlupuje se – špatně očištěný povrch a špatně odstraněné staré nátěry, které nedrží na povrchu
  • rychlé „šednutí“ dřeva vystaveného vlivům počasí – dřevo bylo ošetřeno bezbarvou lazurou bez UV filtrů nebo nedostatečně tlustou vrstvou nátěru
  • neodpovídající odstín – produkt byl před použitím špatně promíchán, vliv barvy povrchu na konečný vzhled nátěru
  • tmavnutí odstínu – dřevo před natíráním nebylo dost vyschlé
  • vznik hrudek na povrchu – špinavé náčiní, špatně očištěný povrch, míchání lazur na bázi rozpouštědel a na bázi vody
  • vznik bublinek na povrchu – použití nevhodného nebo špatně očištěného náčiní
  • skvrny na povrchu – nerovnoměrné nanášení nátěru
  • měkká a neodolná vrchní vrstva – jednotlivé vrstvy nátěru byly nanášeny příliš rychle po sobě
  • nátěr nezasychá – chemické odstraňovače barev nebyly dostatečně opláchnuty, je příliš vysoká vlhkost nebo příliš nízká teplota

Barvy na kov a plasty

Trvanlivost nátěru na železném plotě ovlivňuje několik faktorů.

  • vystavení plotu vlivům počasí
  • volba nátěrového systému a počet vrstev
  • vhodná předchozí příprava povrchu (odstranění nečistot a rzi)

Nátěr je nutné obnovit hned, jak zjistíte, že se na povrchu objevila rez nebo se nátěr odlupuje. Pokud chcete pouze obnovit odstín, můžete nátěr nanést i dříve.

Postup při obnově odstínu:

Lehce obruste starý nátěr a naneste 1 vrstvu TESSAROL emailu.

Postup ošetřující péče pro nátěry, které už se odlupují:

Odstraňte rez a naneste 1 vrstvu TESSAROL základní barvy na železo a 2 vrstvy TESSAROL emailu.

Materiály jako železo, ocel, zinek, měď, hliník a další kovy se používají všude. V téměř každém domě můžeme najít zábradlí, schody, okna, dveře, radiátory nebo jiné kusy nábytku s kovovými prvky. Často se stává, že špatně ošetřené nebo zcela neošetřené povrchy změní svůj původní vzhled nebo se jejich stav následkem atmosférických vlivů zhoršuje. Díky správné ochraně lze zhoršování kvality zabránit nebo jej alespoň zpomalit, a prodloužit tím životnost výrobku.Dlouhodobé ochrany lze dosáhnout pouze dobře připraveným povrchem a správně zvoleným nátěrovým systémem. Níže jsme pro vás připravili pár základních tipů na to, jak připravit a natřít kovové povrchy.

 

Pro natírání si vyberte slunečný den bez hrozícího deště nebo mlhy, jelikož vyšší vlhkost vzduchu může mít negativní dopad na zasychání nátěru. Doporučujeme předměty nenatírat ráno, když jsou ještě pokryté rosou, ale raději počkat, až uschnou a zahřejí se na okolní teplotu.

Mastnotu a podobné nečistoty před natíráním odstraňte vhodným čisticím prostředkem nebo ředidlem. Staré odlupující se nátěry byste měli mechanicky zcela odstranit pomocí odstraňovače nátěrů nebo pomocí horkého vzduchu. Nepoškozené nátěry, které potřebují jen oživit, důkladně očistěte a lehce osmirkujte.  

Rez odstraňte mechanicky, pomocí smirkování nebo broušení. Na pozinkovaný plech, měď, mosaz nebo hliník nepoužívejte drátěný štětec ani ocelovou vatu! Pokud odstraňujete rez pomocí chemických přípravků na bázi kyseliny (fosfor), musíte povrch důkladně opláchnout vodou a osušit, a teprve poté jej smíte natřít (pokud používáte barvu na bázi rozpouštědel), jelikož jakékoli zbytky látky brání zasychání.

Největším nepřítelem kovových předmětů jsou voda a vzduch. Proto jsou kovové předměty vždy nejdříve ošetřeny základním protikorozním nátěrem, který zabraňuje korozi a zlepšuje přilnavost mezi povrchem a vrchním nátěrem. Pro dlouhodobou ochranu doporučujeme nanést alespoň jednu vrstvu základního nátěru a na více exponované povrchy dvě vrstvy nátěru, který bude chránit kovový povrch před rzí a zlepší přilnavost vrchních nátěrů. 

Teprve poté, co povrch ošetříte proti korozi, můžete začít nanášet vrchní nátěry nebo emaily, které povrchu dodají požadovaný dekorativní efekt. Emaily povrch také chrání, jelikož určité barevné odstíny a míry lesku kov chrání proti efektům slunečního záření a deště. Pro vnější použití doporučujeme použít lesklé nátěry, které jsou odolnější vůči atmosferickým vlivům a nepotřebují být tak často obnovovány. 

Výběr nátěru závisí na povrchu a na požadovaném konečném vzhledu. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat natírání „speciálních“ kovových povrchů, jako je pozinkovaný plech, měď, hliník či mosaz, které jsou známy svými „náročnými“ povrchy pro natírání, jelikož běžné komerční barvy mají většinou špatnou přilnavost. Pro dlouhodobou ochranu těchto povrchů doporučujeme použít nátěr speciálně uzpůsobený vybranému povrchu. 

Pro udržení dobré ochrany a pěkného vzhledu doporučujeme pravidelně prohlížet všechny kovové povrchy. V běžných podmínkách stačí tuto kontrolu provádět jednou ročně. Je však zapotřebí věnovat zvláštní pozornost vodorovným povrchům a povrchům vystaveným slunečnímu záření, které jsou náchylnější k povětrnostním vlivům.

 

 

Rady, jak postupovat a jak vybrat vhodný nátěr:

  • Pokud potřebujete nanést několik vrstev, používejte pro všechny vrstvy barvu od stejného výrobce; 
  • nemíchejte barvy s různými charakteristikami, dokonce ani pokud jsou od stejného výrobce;
  • barvu řeďte jen pokud je to nutné pro zvolený způsob nanášení (např. stříkání), používejte ředidla předepsaná v návodu;
  • před natíráním proveďte zkoušku na menší části starého nátěru, abyste zjistili, zda se nová barva v té staré nerozpustí nebo nezměkne;
  • před natíráním hliníkového povrchu je nutné otestovat přilnavost barvy na čistém povrchu;
  • při natírání velkých povrchů natřete celý povrch najednou – nepřerušujte práci;
  • pokud je to možné, měly by být natírané předměty ve vodorovné pozici;
  • napevno připevněné předměty by měly být natírány ve směru zezadu dopředu a zespoda nahoru (např. ploty);
  • barvu nanášejte v několika tenkých vrstvách a v časových intervalech uvedených v pokynech;
  • pro dosažení krásnějšího vzhledu povrch před nanesením další vrstvy jemně osmirkujte;
  • před nanesením každé další vrstvy produkt důkladně promíchejte;
  • náčiní opláchněte ihned po použití pomocí ředidla (v případě použití barev na bázi rozpouštědel) nebo vodou (v případě použití barev na bázi vody) a vysušte ho;
  • všechny skvrny, které se objeví během natírání, odstraňte pomocí ředidla, dokud jsou čerstvé;
  • zbývající barvu nalijte do vhodné menší nádoby a důkladně ji uzavřete;
  • dávejte pozor na teplotu v místě skladování, zejména u barev na bázi vody (akrylátové barvy) – barva nesmí zmrznout.

Časté chyby při ošetřování kovů a proč k nim dochází:

  • špatná přilnavost nátěru – povrch byl špatně očištěn, je na něm mastnota, rez a zbytky odstraňovačů barev, kondenzovaná vodní pára na povrchu
  • rez – nátěr byl aplikován bez použití základního nátěru, povrch byl špatně očištěn
  • špatně rozetřená barva, stopy po štětci – přílišné množství barvy nebo nevhodně použité ředidlo, hromadění spodních vrstev, příliš vysoká teplota
  • hrubý povrch – vrstvy nebyly zbroušeny
  • měkká a neodolná vrstva barvy – jednotlivé vrstvy nátěru byly nanášeny příliš rychle po sobě nebo byla barva nanesena v nadměrné tloušťce
  • špatná kryvost a nedostatečná ochrana – barva byla nanesena příliš tence, barva byla příliš zředěna 
  • delší doba zasychání, matný vzhled a oranžová loupající se textura – barva byla nanesena za příliš vysoké či příliš nízké teploty a vlhkosti vzduchu, bylo použito nevhodné ředidlo
  • barva se sráží – nebyla použita doporučená ředidla
  • nátěr nezasychá – chemické odstraňovače barev nebyly dostatečně opláchnuty, je příliš vysoká vlhkost nebo příliš nízká teplota, barva byla nanesena v příliš tlusté vrstvě
  • porézní povrch – barva byla nanesena příliš tence, barva byla příliš zředěna
  • barva praská, obsahuje vlásečnicové trhliny a svrašťuje se – nenaředěná barva byla nanesena jen v jedině tlusté vrstvě
  • olupování – povrch byl špatně očištěn a staré nátěry, které už nedrží na povrchu, byly nedostatečně odstraněny, náčiní bylo špatně očištěno, nebyl použit vhodný základní nátěr
  • viditelné důlky pod barvou – nebyl ošetřen poškozený povrch
  • hrudkovitý povrch – náčiní a povrch byly špatně očištěny, nebyl použit vhodný základní nátěr
  • popraskaný nátěrový film po zaschnutí – nátěry na vodní bázi byly naneseny za příliš nízké teploty

Zábradlí můžete natřít systémem TESSAROL a řídit se postupem popsaným níže:

1. Očistěte rez a další nečistoty pomocí brusného papíru a povrch odmastěte pomocí NITRO ředidla,
2. naneste 1 vrstvu bílé TESSAROL základní barvy na železo pro vnitřní povrchy, nebo 2 vrstvy pro vnější povrchy
3. naneste 2 vrstvy základního stříbrného odstínu TESSAROL Antik

Upozornění:

Všechny produkty lze nanášet štětcem, válečkem nebo stříkáním. Jelikož uvedené nátěry obsahují metalické pigmenty, nejpěknějšího vzhledu dosáhnete pomocí stříkání, jelikož se tyto metalické pigmenty rozmístí rovnoměrně a povrch bude pohledově jednotný. Pokud použijete štětec nebo váleček, mohou se na ploše vytvářet shluky pigmentů z důvodu nerovnoměrného rozprostření pigmentů.

Pokud chcete dosáhnout hladšího povrchu, který vám zároveň usnadní čištění, ošetřete nátěr TESSAROL Antik ještě vrstvou TESSAROL lak satén (interiéry) a TESSAROL lodní lak (venku). Nátěry důkladně promíchejte plochým míchátkem a lak používejte podle pokynů uvedených v technické dokumentaci.

Vzhled jednotlivých nátěrů si můžete prohlédnout na vzornících barev TESSAROL Antik a TESSAROL email. Vzorníky barev jsou k dispozici u distributorů, kteří disponují míchacím systémem HGMIX.

Na základě toho, co jste nám napsal, je pro Vás jediným možným řešením odstranit skvrny pomocí brusného papíru a pak zárubně znovu natřít TESSAROL akrylátovým emailem. Pokud byste použil standardní vnitřní barvu na stěny SPEKTRA Extra, mohl byste nátěr snadno omýt vodou. Barvy Spektra VINYL či PREMIUM jsou ještě kvalitnější, proto už není možné je po zaschnutí smýt vodou.

Pro kvalitní a dlouhodobou ochranu doporučujeme vždy ucelené nátěrové systémy (základní nátěr a vrchní nátěr).

Pokud si nepřejete zachovat viditelnou texturu dřeva, můžete použít vrchní nátěr TESSAROL email s vysokým leskem. Pokud si přejete viditelnou texturu dřeva zachovat, měli byste použít průsvitné nátěry na dřevo BORI, které se však nedají použít pro ochranu kovových povrchů.

Příprava podkladu je důležitá:

Dřevěný povrch
Obsah vlhkosti nesmí přesáhnout 15% u jehličnatých stromů a 12% u listnatých. Suchý podklad musí být obroušen a povrch očištěn. Případný vosk, pryskyřice či mastnota musí být odstraněny NITRO ředidlem.

Železné, ocelové povrchy
Rez by měla být odstraněna mechanicky, zatímco mastnotu a další nečistoty očistěte NITRO ředidlem.

Naneste 1 vrstvu TESSAROL univerzální základní barvy UNI na vhodně připravený povrch (dřevo i železo). Je to základní nátěr, který vyrovná povrch a zlepší přilnavost povrchu pro vrchní nátěr. Jakmile je povrch suchý, jemně ho obruste a po 3-4 hodinách naneste první nátěr TESSAROL emailu v požadovaném odstínu. Následující den naneste druhý nátěr TESSAROL emailu v požadovaném odstínu.

Nanášejte nátěry štětcem nebo válečkem. Pokud je to nutné, TESSAROL univerzální základní barva UNI může být naředěna TESSAROL ředidlem, zatímco TESSAROL email je již připraven k použití.

1 litr TESSAROL univerzální základní barvy UNI vystačí na7–9 mpovrchu při jedné vrstvě nátěru, zatímco TESSAROL email vystačí na 10–12 m2 povrchu.

TESSAROL email vám poskytuje možnost vybrat z 16 standardních odstínů a několika tisíců dalších odstínů, které jsou k dispozici na prodejnách s míchacím systémem HGMIX

Fasádní barvy

Před obnovou nátěru je nutné fasádu očistit a odstranit nejen špínu, ale také plísně, řasy a houby.

Pro co nejlepší finální výsledek obnovy jakéhokoliv povrchu je vždy velmi důležité správně ošetřit a připravit povrch před samotnou renovací. 

Vyplnit trhliny

Pro další tipy jak pečovat o fasádu kontaktujte Krále barev.

Rádi Vám poradíme a poskytneme další informace o našich řešeních.

Tipy a triky

[wpseo_breadcrumb] Terasa, zahradní a interiérový nábytek: jak impregnovat dřevěné povrchy olejem krok za krokem Příprava povrchuKvalitní rovnoměrné zbroušení dřevěného povrchu má klíčový význam pro dosažení konečné hladkosti a tím i uspokojivého konečného vzhledu prvku ošetřovaného olejem.Nerovnoměrné zbroušení způsobuje nerovnoměrné vsakování…

[wpseo_breadcrumb] Jak si doma vyrobit magnetickou stěnu? Měníte rádi a často obrázky, fotografie a jiné nástěnné dekorace? Jste zasypáni hromadami poznámek, lepíků a různých papírků? Nebo třeba jenom chcete objevovat nekonečné možnosti her na zdi s vašimi ratolestmi? Magnetický povrch vám…

[wpseo_breadcrumb] Pastelové barvy doma evokují jaro Dlouho panoval rozšířený názor, že pastelové barvy patří jenom do dětského pokoje. Naštěstí se tento způsob přemýšlení změnil. Pastelové barvy vtrhly do současných moderních interiérů, kde nabízejí širokou škálu možností.  Pastelové barvy nepatří do…

[wpseo_breadcrumb] Jarní projekt – renovace venkovního kovového plotu Projděte se po téměř jakékoli ulici a na některé zahradě určitě uvidíte kovový plot, případně venkovní schodiště nebo balkón. Zároveň si všimnete, že mnoho plotů nebylo zrenovovaných a jsou nedostatečně, případně vůbec…

[wpseo_breadcrumb] Jednoduchý způsob, jak vytvořit nádherný dětský pokoj K vytvoření kouzelného dětského pokojíku před příchodem nového člena rodiny toho moc nepotřebujete. Místo natírání celých stěn jasnými barevnými odstíny většinou k dosažení výjimečného efektu postačí troška kreativity. Při renovaci pokoje u kamarádů,…

[wpseo_breadcrumb] Milostný trojúhelník Když jsem chtěla v koutku svého domova trošku okořenit část bílé stěny trojúhelníkem, neměla jsem na mysli zrovna trojúhelník milostný. Myslela jsem na můj oblíbený geometrický tvar – trojúhelník. U trojúhelníku, coby symbolu, je také důležité, jakým…

[wpseo_breadcrumb] Jak obnovit houpací křeslo – nebo může být i ještě pěknější … Zatímco jsem přemýšlela do jakého dalšího projektu bych se pustila, zavolala mi kamarádka Tanja. Její nápad byl opravdu zajímavý. Chtěla dát synovci originální dárek na narozeniny –…

[wpseo_breadcrumb] Bylinková zahrádka trochu jinak Nedostatek prostoru neznamená, že si doma nemůžete vytvořit malou bylinkovou zahrádku. Sama mezi vášnivé zahrádkáře nepatřím, ale když jsem před několika dny na internetu narazila na zajímavé řešení, jak z dřevěné palety vytvořit domov pro…

[wpseo_breadcrumb] Šedivý dětský pokoj? Ano či ne? Vaší první odpovědí bude pravděpodobně ne, protože dětské pokoje mají hýřit všemožnými barvami – kromě šedé a černé. Jasně barevné zdi v kombinaci s dětským nábytkem, hračkami, povlečením a koberci, však mohou vyvolat…

[wpseo_breadcrumb] Prevence a odstraňování plísně na stěnách Častým problémem ve starších domech, vlhkých prostorách, nedostatečně odvětrávaných bytech a občas i na jiných místech, bývá výskyt plísně na stěnách. Plíseň navíc má tendenci rozšiřovat se na další povrchy, jako je dřevo, spáry…

Často kladené otázky

[wpseo_breadcrumb] Proč by dřevo mělo být ošetřeno a jak to správně udělat? Dřevo je živý organismus a zůstává jím i poté, co ho využijeme ke svým potřebám. Různé typy dřeva se při vystavení vlhkosti a změnám teplot v menší či…

Celý článek si rozbalíte kliknutím na jeho nadpis.