Natírání stěn intenzivními barevnými odstíny

Barevné trendy čím dál více diktují používání silných a intenzivních barevných odstínů, které při nanášení představují skutečnou výzvu, potenciálním problémům se však dá předejít dodržením několika jednoduchých triků.

Barvy, které se v zásadě vyznačují dobrou kryvostí, mají bílou barvu nebo pastelové odstíny. Kromě vysoce kryvého bílého pigmentu (oxid titaničitý) také obsahují velký díl plniv, která napomáhají větší tloušťce nátěru a zvyšují tím jeho kryvost. Totéž však nelze říct o intenzivních barevných odstínech, jako jsou zářivě červená, oranžová, žlutá nebo žlutozelená, u nichž jsou barevné rozdíly podkladu často znatelné i po nanesení několika vrstev nátěru, obzvláště, pokud je postup prováděn nesprávným způsobem.

Při volbě výrazných a intenzivních barev je nutné brát v potaz i jejich fyzické vlastnosti, a měli byste počítat i s nižší kvalitou kryvosti nátěru. Plniva, která zlepšují kryvost nátěru, jsou u výrazných barevných odstínů používána ve velmi omezeném množství. Každé plnivo má ve skutečnosti svou vlastní „barvu“, což může mít vliv na intenzitu barevného odstínu vrchního nátěru. Malíři tento problém řeší tak, že nejprve nanesou vysoce kryvou základní barvu v pastelovém odstínu ve stejné barvě jako je požadovaný konečný barevný odstín.

Kromě bílého, polo-bílého či transparentního odstínu, jsou některé nátěry, jako SPEKTRA latex mat, k dispozici i v červené nebo žluté barvě. Jelikož má samotný barevný základ dobrou kryvost, k dosažení krásného vrchního nátěru s dobrou kryvostí většinou postačí dvě vrstvy požadovaného odstínu.

Pokud chcete, aby stěny zářily sluníčkově žlutou barvou, použijte jako základní nátěr pastelově žlutý odstín.To je jediný způsob, jak tato barva vynikne ve svém skutečném odstínu. Bez základního nátěru v pastelových barvách nebude možné ani po opakovaném nanášení dosáhnout dostatečné kryvosti.

Kromě špatné kryvosti se na stěně po kontaktu s ostrým předmětem mohou objevit i bílé škrábance nebo tzv. „popsaný efekt“, zejména malujete-li výraznými barvami.

Pigmenty v lesklých nátěrech jsou obklopeny pojivem, zatímco pigmenty v matných nátěrech leží volně na povrchu, což může v případě poškrábání způsobit to, že se odhrnou a budou vidět bílá plniva. Abyste předešli „popsanému efektu“, doporučujeme u intenzivních barevných odstínů používat lesklé nátěry. Dokonce i u hedvábně lesklých nátěrů, jako je SPEKTRA latex polomatný, k tomuto problému už nedochází. Nátěry s matným vzhledem mohou být ošetřeny SPEKTRA DOMFLOK lakem. Jde o transparentní nátěr s vysokým obsahem pojiv, která zakryjí pigment a ochrání nátěr proti poškrábání.

Natírání výraznými barevnými odstíny vyžaduje určité zkušenosti, není však nutné se výrazným odstínům zcela vyhýbat. Vyberte si lesklý nátěr a naneste základní pastelovou barvu v požadovaném odstínu, který je podobný barevnému odstínu, kterého byste chtěli dosáhnout, nebo zvolte odstín na bázi barvy. Nechte stěny zazářit novým svěžím vzhledem a staňte se součástí jejich nového příběhu.

Rádi Vám poradíme a poskytneme další informace o našich řešeních.

Tipy a triky

Často kladené otázky

    tags