Wabi-sabi – japonský styl interiérového designu, který přijímá věci v jejich nedokonalosti

Wabi-sabi – japonský styl interiérového designu, který přijímá věci v jejich nedokonalosti.

Na rozdíl od západních ideálů, které tíhnou k perfekcionismu, starodávná japonská filozofie Wabi-sabi hledá krásu věcí v každém ohledu jejich nedokonalosti.  Wabi-sabi vyznává odklon od neustálé posedlosti dokonalostí a jejího hledání, což vidíme každý den ve vztahu k našim blízkým, honbou za úspěchy, vlastnictví materiálních věcí, v oblasti fyzického vzhledu i v interiérovém designu. 
Wabi Sabi Kral barev Kladno (7)

Co je to Wabi-sabi?

Wabi-sabi je velmi významný japonský koncept, který podporuje názor, že „méně je více“ a oceňuje estetiku nedokonalosti přírody. Tato japonská filozofie je postavena na dvou různých konceptech. „Wabi“ původně označovalo osamělý život a samotu života v přírodě; později se začalo používat i pro jednoduchost, nestálost, nedostatek a nedokonalost. „Wabi“ vyjadřuje vděčnost za krásu skromnosti a venkovské jednoduchosti. 

Wabi Sabi Kral barev Kladno (9)
Wabi Sabi Kral barev Kladno (8)

„Sabi“ kdysi označovalo vliv stárnutí nebo úpadku. Jinými slovy, „sabi“ vyjadřuje dopad času na předměty, nejčastěji si jej můžete představit jako přechod z jednoho ročního období do druhého nebo jako stárnutí jednotlivých předmětů či těl. Nejsnadnější způsob, jak si představit „sabi“, je jako jedinečné znamení stárnutí. Pokud oba tyto termíny zkombinujeme, vytvoříme všeobjímající koncept ocenění a vděčnosti za jednoduché, skutečné, ale pomíjivé stavy a formy života.

Wabi-sabi doma

Krása ryzosti, přechodu a nedokonalosti ve Wabi-sabi představuje antitezi ke klasické koncepci západních definic krásy, která musí být dokonalá, trvalá a monumentální, a k posedlosti materiálnem. Použití filozofie Wabi-sabi neznamená najmout si interiérového designéra, stát se expertem na japonskou kulturu nebo žít jako buddhistický mnich. Krása Wabi-sabi spočívá v tom, že neexistuje špatný způsob, jak jej zapojit do svého života a domova.

Přijetí filozofie Wabi-sabi znamená změnu perspektivy z pohledu vás, jako jednotlivce. Mělo by to pomoci vytvořit šťastnější domov, kde se budete cítit spokojeněji a omezíte touhu po materiálních věcech. Wabi-sabi vám povoluje přijímat věci takové, jaké jsou ve vašem každodenním životě, a to i navzdory jejich nedokonalosti. Zároveň by mělo přispívat k jednoduchosti, vyrovnanosti a klidu.

Wabi Sabi Kral barev Kladno (4)
Wabi Sabi Kral barev Kladno (6)

Pro dekoraci domova v souladu s Wabi-sabi nemusíte hned horečně nakupovat různé doplňky; pro nový design nic nového nepotřebujete.  Japonská filozofie si váží přírody, a proto věnujte zvláštní pozornost materiálům, které chcete doma použít. Dominovat mají dřevěné, kamenné a kovové prvky a doplňky, které jsou nejen esteticky příjemné, ale také umí stárnout.

Ve vašem domově už se dozajista nějaké doplňky skrývají, jenom jste si jich ještě nevšimli! Principy funkčnosti, minimalismu a jednoduchosti při výběru doplňků převažují. Je kladen také velký důraz na osobní předměty, které jsou součástí vašeho životního příběhu. Prohrabejte zásuvky v kuchyni, kde možná najdete starý rezavý nůž nebo jiný železný, mosazný nebo měděný předmět. Jeho nedokonalosti vyprávějí příběhy dlouhých let jejich používání. Možná ve sklepě nebo na půdě narazíte i na otlučenou vázu, truhlu, mísu nebo květináč. Ve Wabi-sabi jsou brány v potaz všechny významy slovního spojení „zub času“. Pokud se při změně designu vašeho interiéru i přesto rozhodnete nakoupit nové doplňky, doporučujeme vám volit udržitelné, vysoce kvalitní, ručně dělané, případně „vintage“ předměty a materiály. 

Wabi Sabi Kral barev Kladno (2)
Wabi Sabi Kral barev Kladno (5)

Co se týče výběru nábytku, tak žádná omezení neexistují, jelikož Wabi-sabi povoluje i světlejší barvy a moderní vzhled a tvar nábytku. Starožitné doplňky nebo nábytek skvěle ladí s moderními prvky a minimalistickým zařízením. Tento typ vybavení sjednocuje nedokonalosti a asymetričnost nábytku a doplňků do atraktivního celku, který působí domáckým dojmem. Wabi-sabi dbá na to, aby byl životní prostor pohodlný a vy se v něm cítili dobře. Polštářky jsou skvělý způsob, jak v prostoru vyvolat pocit komfortu. A nezapomeňte přidat i různé druhy pokojových rostlin, které prostoru dodají výjimečný nádech.

Během renovace interiéru můžete i trochu zpestřit stěny; nechte se inspirovat přírodou a zvolte přírodní odstíny barev. Zde máte širokou škálu možností, počínaje světle růžovou nebo béžovou, až po zklidňující modrou či zelenou. Můžete zvolit i lehce odlišný přístup a použít dekorativní techniky a nátěry.

Wabi Sabi Kral barev Kladno (10)
Wabi Sabi Kral barev Kladno (3)

Právě ty vám pomohou u vás doma vytvořit unikátní vzhled interiérových stěn a dodají jim dojem přirozeného stárnutí, přímo v souladu s Wabi-sabi. S touto dekorativní technikou můžete napodobit rezavý železný nebo zoxidovaný měděný vzhled a vytvořit různé fáze zrezivění či oxidace. Nanesení speciální dekorativní techniky vašim stěnám dodá rustikální nádech a vzhled železa, které zrezlo kvůli vystavení vlivům počasí. Pokud chcete místnosti dodat teplo, doporučujeme použít dekorativní techniku mědi který po nanesení oxidačního přípravku dodá stěnám efekt měděné patiny. Jedná se o poměrně nekontrolovaný oxidační proces, takže konečný vzhled je téměř neopakovatelný, a proto jedinečný. Pakliže toužíte po pěknějším a přirozenějším efektu zrezlého či zoxidovaného povrchu, tak to s aktivátorem nepřehánějte.

Pokud chcete, můžete také zkombinovat oba nátěry a udělat z vašich stěn obrovská a jedinečná plátna. Výběrem přírodních barev a jedinečných textur vytvoříte pohodový a intimní domov.

Tipy a triky

Často kladené otázky

  Rychlý kontakt

  Otevírací doba

  Po – Pá:
  So:

  8:00 – 12:00, 13:00 – 17:00
  8:00 – 12:00 

  Kde se nacházíte Wabi-sabi – japonský styl interiérového designu, který přijímá věci v jejich nedokonalosti

  Copyright © 2021 NEO Trading s.r.o.